Zdravlje

Virusi su u punom jeku i ozbiljno naraušavaju imunitet: Dr Biserka Obradović navodi koji su najzastupljeniji

Piše: Danijela Tadić

Još je komplikovanije kada se osoba inficira, jer se norovirus, posle ozdravljenja i lečenja, kada se povuku simptomi, zadržava do 14 dana. Moguće je da u tom roku pacijent prenese infekciju na drugu osobu. Zbog toga higijena mora da bude besprekorna, kaže specijalista opšte medicine prim. dr Biserka Obradović

Virusi koji dovode do respiratornih bolesti, pre svega gripa, ali i stomačnih problema praćenih dijarejom, su u punom jeku. Lekari kažu da se primećuje dosta slučajeva sezonskog gripa koje uzrokuju virusi A, B i C, kao i stomačnog gripa koji je posledica delovanja norovirusa. U oba slučaja, bitno je da se tokom trajanja infekcije izolujemo – ne odlazimo na posao, ne šaljemo decu u školu ili vrtić. Ne samo kako bismo zaštitili druge osobe od infekcije, već i sami sebe od mogućih sekundarnih infekcija u vidu bronhitisa, zapaljenja pluća, upale uha, apeluju lekari.

Virusi jako ruše imunitet

I stomačni virus i grip većina osoba preboli bez većih zdravstvenih problema. Bitno je ipak da odemo kod lekara i da se pridržavamo terapije i uputstava stručnjaka.

– U pitanju su veoma infektivne bolesti, najveća je greška kada ih širimo, ne samo zbog drugih, već i zbog samih sebe. Virusi jako ruše imunitet, a u tom stanju oslabljenog imuniteta naš organizam je dobra podloga za mnoge sekundarne virusne i bakterijske infekcije. Moguće je da se posle jedne bolesti javi i druga bolest. Ima dosta i bronhitisa, upale pluća, upale uha – kaže za portal eKlinika specijalista opšte medicine prim. dr Biserka Obradović.

Grip i stomačni grip

Doktorka objašnjava da, na primer, postoji dosta oboljenja sličnih gripu, po anamnezi, tako i po kliničkoj slici. Lekari ipak neće svaku virusnu infekciju testirati na vrstu virusa.

– Bitno je da se zna da li je infekcija virusnog ili bakterijskog porekla, zbog lečenja pacijenta. Norovirusi i rotavirusi su stomačni virusi, norovirus uglavnom napada odrasle, a rotavirus decu. Stomačni virusi se ipak razlikuju od gripa. Kod gripa se javlja temperatura od 39-40 stepeni Celzijusa. Ova temperatura kod gripa izaziva jak bol u mišićima i vratu. Karakteristika gripa je bol u očnim jabučicama. Prilikom pokretanja očnih jabučica gore-dole, levo-desno, osećamo bol. Osoba sa gripom je jako lomljiva, malaksala, kao da je „tenk prešao preko nje“. Norovirusi i rotavirusi su praćeni groznicom, grčenjem i bolom u stomaku, pacijenti se žale na gađenje, mučninu, povraćanje, dijareju. Može se reći da norovirusi i rotavirusi napadaju gastrointestinalni sistem, a grip celo telo – objašnjava dr Obradović.

Ako nismo vakcinisani moramo da ojačamo imunitet

Kada je u pitanju grip, najbolja zaštita je vakcinacija protiv sezonskog gripa koja počinje od oktobra meseca, kaže dr Obradović.

– Znamo da je grip sezonsko oboljenje, javlja se samo u zimskom periodu, a pik je tokom februara, ali kod vakcinacije je potrebno dve do tri nedelje da se stvore antitela, za to vreme nismo zaštićeni. Ukoliko nismo vakcinisani, moramo da povedemo računa o tome kako da pojačamo svoj imunitet. Prvo da se zaštitimo od inficiranih osoba, jer često ljudi dolaze bolesni na posao, kreću se. Poželjno je da vodimo računa o higijeni, redovno peremo ruke, dezinfikujemo prostor, češće provetravamo prostoriju u kojoj sedimo i radimo – savetuje doktorka.

Koji napici mogu da naruše naš imunitet?

Virus gripa je kapljična infekcija i prenosi se kapljičnim putem. Dr Obradović napominje da samo jednim kijanjem izbacimo oko 10.000 partikula virusa, a za jednu infekciju dovoljno je samo 1.000. Zato moramo češće da provetravamo prostoriju u kojoj boravimo, da vodimo računa o imunitetu, redovno spavamo 6 do 8 sati, dodaje doktorka.

– Bitna je pravilna ishrana, bez preskakanja obroka, da imamo 3 obroka i 1 voćnu užinu između 16 i 18 časova, sveže voće i povrće, redovnu fizičku aktivnost primerenu našem uzrastu. Fizička aktivnost je lek koji može da zameni mnoge medikamente, a ne postoji lek koji može da zameni fizičku aktivnost. Važno je i da vodimo računa da ne unosimo napitke koji bi remetili naš imunitet, jer bi onda organizam trebalo da troši dodatnu snagu kako bi se oslobodio od toksina. Mislim pre svega na energetska pića, napitke sa kofeinom. Kafa je jak diuretik, ako popijemo jednu šoljicu kafe, izbacićemo čak 7 šoljica tečnosti iz organizma, a tečnost nam je neophodna jer je voda sastavni deo našeg organizma – naglašava dr Obradović.

Šta da radimo kada osetimo da nemamo snage?

Dr Biserka Obradović precizira da u ovo doba godine ima i dosta pacijenata sa nedovoljnim količinama vitamina D.

– Ovaj vitamin nam nije neophodan samo za koštani sistem, već on jača i imunitet. Nedostatak vitamina D izaziva opadanje kose, smanjuje našu snagu. Kada osetimo da nemamo snagu i da smo nemoćni, treba proveriti koncentraciju vitamina D i gvožđa u krvi – savetuje dr Obradović.

Bolesti prljavih ruku

Stomačni grip, koji uzrokuju norovirusi i rotavirusi, su uglavnom bolesti prljavih ruku. Bitno je, dodaje dr Obradović, da osoba koja priprema obroke bude zdrava i da su joj ruke čiste.

– U slučaju da su menjane pelene detetu ili odrasloj osobi, pre pranja ruku nikako ne bi trebalo da se dotakne neka površina. Moguće je da dete dotakne zaraženu površinu i da se zarazi. Norovirusi su otporni na visoke temperature, mogu čak da izdrže temperaturu od 60 stepeni. Inkubacija traje 12 do 48 sati. Moguće je da nemamo još simptome, a da drugim osobama prenesemo virus. Još je komplikovanije kada se osoba inficira, jer se norovirus, posle ozdravljenja i lečenja, kada se povuku simptomi, zadržava do 14 dana. Moguće je da u tom roku pacijent prenese infekciju na drugu osobu. Zbog toga higijena mora da bude besprekorna – ističe dr Obradović.

Kada dati lek protiv povraćanja?

Dovoljno je 10 do 100 partikula virusa da dođe do norovirus infekcije. Doktorka savetuje da, kada dođe do simptoma mučnine i povraćanja, ne primoravamo pacijenta da jede.

-Ne treba odmah davati lekove protiv mučnine i povraćanja. Mi smo inače skloni tome da, kada vidimo da neko povraća, odmah dajemo i lek. Ne, neka pacijent povrati hranu, potom možemo da damo neko sredstvo protiv mučnine, ali bitno je da se daje tečnost na malu kašičicu, na 10 do 15 minuta jednu malu kašičicu tečnosti, kako pacijent ne bi izbacivao više tečnosti i kako ne bi došlo do dehidracije. Naravno, ako dođe do dehidracije, javićemo se lekaru da dobijemo određenu terapiju, simptomatsku terapiju. Lečimo simptome mučninu, povraćanje, dijareju. Ishrana je stroga dijeta: bareni krompir, barena šargarepa, dvopek, suvi keks, nikako mleko i mlečni proizvodi, sveže voće i povrće dok se digestivni sistem ne oporavi – napominje dr Biserka Obradović.