Naslovna / Zdravlje

Konačno otkriveno da li muškarci zaista teže podnose bolest od žena: „Muški grip” – mit ili istina

Priredio/la: V.St.|11:00 - 25. 02. 2025.

„Muški grip“ često se koristi kao šala, ali da li postoji naučna osnova za ovu tvrdnju? Studije pokazuju da muškarci možda zaista teže podnose grip od žena – i to ne samo zbog subjektivnog doživljaja simptoma. Hormoni, imuni sistem i evolucija mogli bi igrati ključnu ulogu

muški grip Foto: Shutterstock

Da li ste čuli za„muški grip“? Prema novoj studiji, termin je toliko rasprostranjen da je uvršten u Oksfordski i Kembridžski rečnik. Oksfordski rečnik ga definiše kao „prehladu ili sličnu blažu bolest kod muškarca koji se smatra da preuveličava ozbiljnost simptoma“. Drugi izvori ga nazivaju i „sindromom plačljivog muškarca“. Zvuči oštro. Često se u šali kaže da bi ljudska vrsta odavno izumrla kada bi muškarci morali da nose i rađaju decu. Ali sindrom plačljivog muškarca? Odlučili smo da saznamo više!

Šta je „muški grip“?

U uobičajenoj upotrebi, termin „muški grip“ može se odnositi na navodnu sklonost muškaraca da, kada se razbole od prehlade ili gripa, preuveličavaju svoje simptome, brzo preuzimaju pasivnu „ulogu pacijenta“ i oslanjaju se na druge da ih neguju dok ne ozdrave.
S druge strane, postoji mogućnost da muškarci zaista drugačije doživljavaju virusne respiratorne infekcije u poređenju sa ženama. Takve razlike postoje i kod drugih zdravstvenih stanja. Na primer, bol izazvan koronarnom arterijskom bolešću (poput srčanog udara ili angine) kod muškaraca se najčešće manifestuje kao klasičan „pritisak u grudima“, dok žene češće imaju „atipične“ simptome, poput mučnine ili otežanog disanja. Možda je ponašanje muškaraca kada imaju grip zapravo odgovarajuće (a ne preuveličano) i rezultat toga kako bolest utiče na njih.

Ključni nalazi studija:

  • Vakcina protiv gripa izaziva jaču lokalnu (na koži) i sistemsku (u celom telu) reakciju kod žena i dovodi do boljeg imunološkog odgovora. Testosteron može igrati ulogu, jer su muškarci s višim nivoima ovog hormona imali slabiji odgovor na vakcinu. Bolji imunološki odgovor može smanjiti ozbiljnost simptoma, pa je moguće da vakcinisani muškarci ipak imaju teže simptome jer njihov organizam slabije reaguje na vakcinu.
  • U laboratorijskim ispitivanjima, kada su ćelije nosne sluznice bile izložene gripu, prisustvo ženskog hormona estradiola smanjilo je imunološku reakciju, ali samo kod ćelija uzetih od žena. Kada su iste ćelije tretirane antiestrogenskim lekovima, ovaj efekat je nestao. Pošto simptomi gripa u velikoj meri potiču od imunološkog odgovora organizma, slabija imunološka reakcija kod žena može značiti i blaže simptome.
  • U najmanje jednoj studiji koja je analizirala šest godina podataka, muškarci su češće hospitalizovani zbog gripa nego žene. U drugoj studiji zabeležena je i veća stopa smrtnosti od gripa kod muškaraca nego kod žena.
  • Anketa jednog popularnog magazina pokazala je da su muškarci prijavljivali duže trajanje oporavka od simptoma nalik gripu u poređenju sa ženama (tri dana u odnosu na 1,5 dan).
    Ovi nalazi ukazuju na mogućnost da se iza termina „muški grip“ krije nešto više od puke muške sklonosti ka preuveličavanju simptoma ili bespotrebnoj bespomoćnosti. Iako dokazi nisu konačni, sugerišu da grip možda zaista ima teži tok kod muškaraca.

Ako je grip zaista teži kod muškaraca, zašto je to tako?

Kanadski istraživač Kajl Su (muškarac) odlučio je da naučno ispita zašto muškarci izgleda teže podnose manje bolesti.

– Umoran od optužbi da preterujem, istražio sam dostupne dokaze kako bih utvrdio da li muškarci zaista osećaju jače simptome i da li to ima evolutivnu osnovu -napisao je Su u svom radu objavljenom u British Medical Journal-u.

Su je prvo proučavao miševe i otkrio da infekcije oslobađaju kortizol, hormon stresa. Kod ženki miševa reakcija na ovaj hormon bila je jača nego kod muških jedinki, što znači da su ženke bolje potiskivale simptome infekcije.

Takođe, estrogen je pomogao ženkama da smanje nivoe virusa. Kada su nivoi estrogena smanjeni, ženke su postajale podložnije virusnim infekcijama. Kod ljudi, studije su pokazale da žene u reproduktivnom periodu (dok imaju redovne nivoe estrogena i drugih hormona) imaju bolji imuni odgovor na prehlade nego muškarci iste starosne dobi.

Su je analizom podataka Svetske zdravstvene organizacije o gripu otkrio da muškarci imaju veću verovatnoću da budu hospitalizovani zbog simptoma gripa i komplikacija. U Sjedinjenim Američkim Državama, muškarci imaju veći rizik od smrtnog ishoda zbog gripa u poređenju sa ženama, dok žene imaju bolji odgovor na vakcinu protiv gripa i manje komplikacija izazvanih gripom ili drugim respiratornim infekcijama.

Ovi nalazi nisu iznenadili dr Heder Bartos, šeficu odeljenja za akušerstvo i ginekologiju u Texas Health Frisco.

Ponekad hormoni rade u korist žena, iako nam se često čini da ne. Takođe, evolucijski gledano, potrebnije su nam žene nego muškarci. Jedan muškarac može da doprinese rađanju mnogo dece, dok žene moraju biti jače kako bi iznele trudnoću i podigle potomstvo“ kaže ona.

– Muška prehlada je stvarna! – kroz smeh dodaje dr Min Ngi, lekar u Texas Health Southwest Fort Worth i dodaje:

– Ali ozbiljno govoreći, možda se delimično objašnjava i psiho-socijalnim očekivanjima za muškarce. Postoji razlika između bola i patnje. Neki muškarci jednostavno teže podnose istu količinu bola nego drugi. Muškarci koji se trude da budu stoični i kasno potraže pomoć mogu biti ozbiljnije bolesni od onih koji se odmah obrate lekaru.

Da li bi onda tretman prehlade ili gripa trebalo da bude drugačiji za muškarce i žene? Dr Ngi kaže da tretman ostaje isti, ali da muškarci često duže odlažu odlazak kod lekara.

Ovo je posebno izraženo kod samaca. Mnogo puta sam video da muškarce kod lekara dovode njihove partnerke. Sami nikada ne bi otišli – kaže on.
Što se duže odlaže posetu lekaru, veća je verovatnoća za razvoj sekundarnih infekcija i komplikacija.

Ista bolest različiti simptomi

Bolesti mogu izgledati drugačije kod muškaraca i žena. To je slučaj sa koronarnom arterijskom bolešću, osteoporozom, lupusom i depresijom. A sada važi i za grip. Nikako ne treba zanemariti „pojam muškog gripa”. Potrebno nam je bolje razumevanje toga kako grip utiče na muškarce i žene i zašto ga različito doživljavaju.
Dok ne dobijemo preciznije odgovore, svi bi trebalo da preduzmemo mere prevencije za smanjenje širenja virusa gripa. Vakcinacija, redovno pranje ruku i izbegavanje kontakta sa drugima dok smo bolesni su osnovne mere – i važe isto bez obzira na pol.

Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. U slučaju bilo kakvih nedoumica, obratite se svom lekaru
Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo