Ketamin je opcija za ljude sa depresijom kojima ne pomažu drugi tretmani. Život sa depresijom može da dovede do osećaja izolovanosti i poraženosti, a ponekad je potrebno mnogo vremena da ta osećanja prođu. Antidepresivi nekima mogu pomoći u ublažavanju patnji, dok se drugi sa depresijom otpornom na lečenje bore da izađu iz teške situacije i reše svoj problem. Međutim, postoji još jedna opcija u obliku leka koji se zove ketamin.
Ketamin je napravljen 1960-ih kao anestetik za hirurške procedure. Zainteresovani za efekte leka koji menjaju um, istraživači su istražili mogućnost njegovog uticaja na poremećaje mentalnog zdravlja. Ketamin – poznat i kao „Specijalni K” – postao je popularan kao ulična droga 1980-ih. U kasnijim godinama, reputacija leka se promenila nabolje kada je postao široko korišćen kao tretman za poremećaje mentalnog zdravlja.
Ketamin je opcija za ljude sa depresijom kojima ne pomažu drugi tretmani. Studije su pokazale obećavajuće rezultate o uticaju leka na različita stanja mentalnog zdravlja, uključujući anksioznost, opsesivno-kompulzivni poremećaj (OKP) i poremećaje upotrebe supstanci.
Važno je napomenuti da ketamin može povećati broj otkucaja srca i krvni pritisak, tako da pacijenti sa već postojećim zdravstvenim stanjima treba da razgovaraju sa svojim lekarima pre nego što oduče da traže ovaj lek. Ketamin se takođe ne preporučuje pacijentima sa određenim psihijatrijskim stanjima.
Može biti teško da se opiše tipičan terapijski postupak, kaže dr Benjamin Lewis, direktor Ketamine-Assisted Psychotherapy (KAP) na Huntsman Mental Health Institute (HMHI). On savetuje pacijente da urade neka istraživanja i razgovaraju sa svojim lekarima pre nego što zakažu pregled.
– Uparivanje tretmana ketaminom sa psihoterapijom može pomoći da se održe koristi ovih tretmana. Delimično zato što se bavite ovim psihoterapijskim procesom u uslovima u kojima je mozak fleksibilniji i otvoreniji za promene – kaže dr Lewis.
Terapija ketaminom
Psihoterapija uz pomoć ketamina
Ketamin može da izazove širok spektar promena u svesnom iskustvu, uključujući promene čula i emocionalne promene. Kada se koristi u malim dozama, ketamin menja nivoe glutamata (hemijskog glasnika) u mozgu, što može dovesti do novih neuronskih veza. Mozak postaje prilagodljiviji i stvara nove puteve, dajući pacijentima priliku da razviju pozitivnije misli i osećanja.
Dugotrajnim antidepresivima mogu biti potrebne nedelje da ublaže depresiju. Ketamin, međutim, brzo pruža olakšanje, ali efekti jednog tretmana često nestaju nakon oko nedelju dana. Pacijentima će možda biti potreban niz tretmana ili stalni raspored povremenih tretmana da bi ublažili svoje simptome.
Sledeći simptomi su uobičajeni i normalni i uglavnom nestaju u roku od nekoliko sati nakon tretmana:
Nelečena ili nekontrolisana depresija može imati veliki negativan uticaj na fizičko zdravlje, što dovodi do niza bolesti koje mogu dodatno umanjiti kvalitet života. Ketamin može biti dragoceno sredstvo u arsenalu protiv depresije – nudi novu nadu za srećnije i zdravije dane koji su pred nama. Bez obzira na to da li je ovaj tretman pravi za vas ili ne, važno je da date prioritet svom mentalnom zdravlju i da dobijete resurse koji su vam potrebni.
Odmah potražite pomoć ako se vi ili vaša voljena ili draga osoba suočavate sa krizom mentalnog zdravlja.