Ljudi se često fokusiraju na negativnosti, što je ponekad mnogo lakše. Međutim, za parove u dugotrajnim vezama, fokusiranje na pozitivne stvari može biti ključ za zadovoljstvo, kaže John Gottman, stručnjak za partnerske odnose. Fokusiranje na pozitivne postupke i osobine našeg partnera može pomoći da održimo pozitivnu perspektivu i omogućava nam da pozitivno razmišljamo o našoj vezi čak i u vremenima sukoba. Takođe pomaže da se zadrži Gottmanov odnos 5:1, optimalan odnos pozitivnih i negativnih interakcija između partnera
Parovi često zapadaju u rutinu i gube praksu ulaganja u svoje veze kada iščili čarolija s njenog početka. Ali, moramo nastaviti da ulažemo trud u vreme koje provodimo zajedno i u poboljšanje naših komunikacionih i veština suočavanja s konfliktom.
Slušati da bismo razumeli umesto da odgovorimo dobar je znak u našoj vezi. Gottmanovo istraživanje pokazalo je da je prihvatanje uticaja jednog od drugog važna komponenta rešavanja sukoba i održavanja dobre komunikacije u dugoročnim vezama. Naročito tokom sukoba, sposobnost da budemo otvoreni za partnerovu perspektivu i pokažemo radoznalost pokazuje da svoje potrebe ne stavljamo na prvo mesto. Ovo je takođe pokazatelj da ćemo biti bolji u postizanju kompromisima. Da bi se pronašao pravi kompromis, obe strane moraju da se osećaju shvaćeno i da znaju da imaju uticaj na zadovoljavanje njihovih osnovnih potreba. Parovi koji svoja osećanja mogu da ostave po strani dok slušaju imaju mnogo zdraviju komunikaciju.
Većina oblika terapije za parove govori o potrebi da nastavite da se „zabavljate” sa svojim partnerom do kraja života. Velika je vrednost ako vam je i dalje zabavno kada ste zajedno: to dovodi do jače povezanosti, gradi pozitivne interakcije i otvara vrata za romantiku. U svom istraživanju, Arthur Aron otkrio je da prednosti isprobavanja novih i uzbudljivih načina zajedničke zabave mogu dovesti do jačanja veza. Često zajedničko druženje takođe može da kompenzuje vreme stresa u vezi. Kada se više zabavljate zajedno, možda će vam biti lakše da prebrodite teške trenutke.
Istraživanje Roberta Emmonsa i Michaela McCullougha ukazuje na to da izražavanje zahvalnosti može dovesti do povećanog zadovoljstva i stabilnosti u vezi. Ako redovno svom partneru govorimo šta kod njega/nje cenimo to gradi pozitivna osećanja i povezanost. Važno je da kažemo koje lične osobine cenimo – njihov izgled, koliko su pažljivi, koliko smešni, zabavni i duhoviti mogu d budu ili koliko su posvećeni roditelji. Podjednako je važno izraziti zahvalnost za konkretne zadatke koje obavljaju, kao što su planiranje i kuvanje obroka, obavljanje poslova van kuće, donošenje poslastica, cveća ili upravljanje finansijama. Kada izražavamo zahvalnost, ona treba da bude konkretna i da govori o primerima umesto da se samo usputno zahvalimo. To treba da bude smisleno kako bi se naš partner zaista osećao cenjenim.
Važno je da kao par imamo zajedničke ciljeve, ali osećaj da naš partner podržava naše individualne ciljeve i snove važan je postupak koji pruža zadovoljstvo u vezi. U istraživanju Grainne Fitzsimons i Eli Finkel o ličnim ciljevima u vezama, otkriveno je da oni koji se osećaju podržano i ohrabreno od strane svog partnera obično sa njim osećaju veću povezanost. Kada vaš partner podržava vaše ciljeve, veća je verovatnoća da ćete uspeti da ih ostvarite. Ovo takođe pomaže u jačanju samopouzdanja. Kada se osećate prijatno da delite bilo koji cilj, bez obzira na to koliko je veliki ili mali, to je veoma dobar znak da vaša veza i dalje ide u dobrom pravcu.
Ljubav i naklonost su ključne u odnosima kada je reč o negovanju intimnosti. Gottman ima koncept „poljupca od šest sekundi” koji pruža priliku za povezivanje i intimnost, jer poljubac koji traje šest sekundi produžava vreme za jačanje pozitivnih osećanja koje dobijamo od našeg partnera, za razliku od brzog poljupca u prolazu. Istraživanje Kory Floyd otkrilo je da ljubav, kako verbalna tako i neverbalna, ima pozitivne efekte na veze: jača blagostanje i smanjuje stres. U drugom istraživanju, otkriveno je da ljubav igra veliku ulogu u stvaranju osećaja uzajamne brige i pažnje u vezama. Njene studije pokazuju da ljubav podstiče odgovornost prema potrebama partnera, što nam pokazuje da naš partner brine o nama i da mu je do nas stalo.
Čak i ako nedavno niste učinili bilo šta lepo od ovde navedenog, i dalje možete da radite na njihovom ostvarenju kako biste stvorili bolju vezu. Dugotrajne veze zahtevaju rad i trud. Ne možemo pasivno biti u vezi. I dalje moramo da budemo svesni i da vodimo računa o našim interakcijama, osećanjima i potrebama našeg partnera, o našem zajedničkom vremenu i našoj ljubavi. Parovi koji su u dugoj uspešnoj vezi daju prednost vremenu koje provode sa svojim partnerom, podršci koju pružaju jedno drugom i stvarima koje rade samo radi zabave.