Epigastrična kila se javlja usled prolaska trbušne maramice (retko unutrašnjih organa) kroz slabu tačku u mišićnom zidu trbuha. Izbočenje je lokalizovano na sredini gornjeg dela abdomena izmedju grudne kosti i pupka. Može nastati usled pojačanog pritiska unutar stomaka koji je izazvan velikim naporom, ili biti urođene prirode. Kod većine ljudi ove kile su malih dimenzija i ne predstavljaju smetnju, ili se čak ne primećuju u ležećem položaju.
Simptomi
- Izbočenje blizu sredine stomaka između grudne kosti i pupka
- Bol ili neodređena nelagodnost
- Tvrda kuglica koja se može opipati
Radnje poput kašljanja, naprezanja ili plakanja mogu provocirati pojavu ovih simptoma.
Faktori rizika
Epigastrična kila se češće javlja kod dece ali se može razviti i kod odraslih. Urođena epigastrična kila nastaje zbog nekompletnog srastanja tkiva stomaka u toku razvoja.
Faktori koji doprinose razvoju epigastrične kile ili je pogoršavaju su:
- Gojaznost
- Trudnoća
- Kašljanje
- Jak fizički napor
- Intenzivni i naporni treninzi
Dijagnoza
Lekar postavlja dijagnozu na osnovu kliničkog pregleda i razgovora sa pacijentom.
U nekim slučajevima za dijagnostiku je potreban i ultrazvuk ukoliko se sumnja na pojavu komplikacija ili drugih oboljenja.
Terapija
Epigastrične kile malih dimenzija ne zahtevaju aktivan hirurški tretman, a kod novorođenčadi se operacija odlaže dok dete ne postane dovoljno veliko da podnese operaciju.
Lečenje je isključivo hirurško, traje obično kraće od pola sata i radi se iz kozmetičkih razloga ili zbog prevencije mogućih komplikacija. Pre operacije lekar će vas uputiti na preoperativnu pripremu koja podrazumeva osnovne analize krvi, pregled pulmologa, interniste i anesteziologa, nakon čega će vas obavestiti o rizicima, operativnom zahvatu i postoperativnom toku. Operacija se izvodi u lokalnoj ili opštoj anesteziji, u toku koje hirurg vraća deo tkiva koje je prošlo na svoje mesto, postavlja propilensku mrežicu i zašiva tkivo.