Naslovna / Lekovito Bilje / Kupina

Kupina

Koren kupine skuvan u vinskom sirćetu leči bolesne desni Foto: Shutterstock

KUPINA – Rubus fruticosus

Da ostruga raste svuda po međama, da je dugačka i lozasta kao loza, i da je bodljikava i loza i list, to zna skoro svaki. Ta bocasta ostruga je i lekovita. Kad se dve­-tri šake iseckanog korena od ostruge saspu u litar crnog vina i vare dok upola uvri vino, onda je taj odvar sredstvo protivu krvotoka kod žena, neurednog pranja. Na dan treba ga piti po tri omanje čaše.

Lekovita svojstva

Kad se skuvaju zrele kupine sa nešto šećera i ostave u stakletima za upotrebu, one leče drhtavicu i vrućicu. Pije se prevrela voda, u koju se doda po dve­-tri kašike od tog dunsta, soka kupinovog. Koren ostruge, svaren u vinskom sirćetu, leči bolesne desni. On učvršćuje zube kad se nijaju (klate, klimaju) i bez bola ispadaju jedan po jedan.

Lišće kupinovo sadrži dosta tanina. Zbog toga se upotreblja­va u obliku odvara za jačanje želuca, protiv lakih proliva, za ispi­ranje usta i grla, za lečenje nekih kožnih oboljenja itd. Meša se i sa drugim biljkama. Glavni je sastojak raznih biljnih smesa, tzv, na­rodnih čajeva koji se upotrebljavaju umesto skupog pravog čaja.

Zreli plodovi kupine se u narodu cene kao sredstvo za jačanje pa se od njih spravlja slatko, voćni sok, kupinovo vino i drugo. Jedu se i sveži. Kupine sadrže razne šećere (grožđani, voćni i beli šećer), jabučnu, limunsku, vinsku i druge kiseline, belančevine, mineralne sastojke, naročito kalijum, vitamine, boje i drugo.