U saradnji sa platformom HPVinfo.rs, koja je posvećena tome da pruži medicinski dokazane podatke i odgovori na sva vaša pitanja o humanom papiloma virusu, nudimo vam objašnjenja stručnjaka o 10 najčešćih nedoumica kada je HPV u pitanju.
Imunizacija protiv oboljenja izazvnih HPV-om kategorisana je u kalendaru imunizacije kao prepooručena, za razliku od ostalih programa imunizacije koji se kategorišu kao obavezna imunizacija. Iako ne spada u kategoriju obaveznih, specijalisti pedijatrije imaju obavezu da je preporuče roditeljima dece uzrasta od 9 do 19 godina, iako deca od napunjenje četrnaeste godine života imaju pravo da samostalno odluče o ovom vidu imunizacije. U toku je inicijativa lekara i nevaldinog sektora da se HPV imunizacija uvede u program obaveznih vakcina.
Ipak, dok se to ne desi, roditelji su u situaciji da u ime svoje dece donesu odluku o vakcinaciji. Da podsetimo, HPV vakcina je najefikasnija kada se primeni u uzrastu pre stupanja u polne odnose, te je u Srbiji besplatna za decu i mlade od 9 do 19 godina, a vakcinisati se može u domovima zdravlja.
Da bi doneli pravu odluku, koja se tiče tako važne teme o zdravlju njihove dece, za roditelje je ključno da raspolažu stručnim i proverenim informacijama. Neophodno je da ulože vreme i trud da se edukuju o tome šta je HPV, koje bolesti može da izazove, kakvu zaštitu pruža HPV vakcina i koliko je bezbedna.
Platforma HPVinfo.rs je baza znanja o HPV-u, koja je tu da olakša informisanje roditeljima, ali i svima onima koji su zainteresovani da saznaju više o HPV-u i prevenciji bolesti koje ovaj virus može da izazove – rak grlića materice, rak anogenitelne regije kod muškaraca i žena, kancer usta i grla i genitalne bradavice.
Putem formulara na HPVinfo sajtu, kao i u inbokse na društvenim mrežama, svakodnevno stižu, s jedne strane, pitanja koja muče roditelje dok razmišljaju o vakcinaciji dece, a s druge, problemi onih koji su se suočili sa dijagnozom HPV infekcije. Izdvojili smo najčešće nedoumice na koje su odgovore dali vodeći stručnjaci u našoj zemlji.

Foto: Canva
1. Šta je HPV?
Odgovara: Dr Aleksandra Sekulić Frković, spec. pedijatrije
HPV ili humani papiloma virusi su grupa virusa koji, kako kaže sam naziv “humani” – napadaju ljude. Zadržavaju se i umnožavaju u epitelnim ćelijama kože i sluzokože, što samim tim daje mogućnost brzog prenosa s jedne osobe na drugu.
2. Koliko je česta HPV infekcija?
Odgovara: Dr Ana Banko, spec. mikrobiologije sa parazitologijom i subspec. virusologije
HPV infekcija je mnogo češća nego što mi to, zapravo, znamo. I mislim da je to prva predrasuda kada se suočavamo s pitanjem da li treba ili ne treba vakcinisati populaciju. HPV je u seksualno aktivnom periodu života, između 15. i 59. godine, infekcija koju će dobiti sigurno 90% populacije. Na to ide još jedna kompleksnost – to će biti najmanje jednom, što znači da više puta tokom života možemo dobiti HPV, a samim tim i visokorizični tip koji može dovesti do razvoja karcinoma.
3. Da li je HPV vakcina bezbedna?
Odgovara: Prof. dr Miloš Marković, spec. imunologije i mikrobiologije s parazitologijom
Potpuno je prirodno da se roditelji brinu za bezbednost svoje dece, ali kad su u pitanju vakcine – stvarno nema mesta za brigu, jer se višestruko proveravaju ne samo dok se razvijaju, nego imamo stalnu kontrolu i kada počnu da se daju. Apsolutno sve vakcine koje dobijate su vrlo bezbedne, a među njima je naročito bezbedna HPV vakcina. Ova vakcina je subjedinična, inaktivisana vakcina. Šta to znači? Ona nije “živa”, ne može da se oboli od nje. Sastoji se samo od jednog proteina i izaziva izuzetno dobar imunski odgovor bez ikakvih neželjenih pojava. Posle pola milijarde datih doza ove vakcine, da postoje posledice povezane s ovom vakcinom, već bi bile otkrivene. Može da se desi bol u ruci ili manji otok, ali to je prolaznog karaktera i sigurno nije razlog da dete ne primi vakcinu. Nikakve teže posledice nisu povezane s ovom vakcinom. Budite bezbrižni, ovo je jedna od najbezbednijih vakcina koje uopšte imamo danas.
4. Zašto je važno da moje dete dobije HPV vakcinu?
Odgovara: Dr Ana Banko, spec. mikrobiologije sa parazitologijom i subspec. virusologije
Najvažnija poruka u vezi sa HPV vakcinacijom jeste da je ovo vakcina protiv raka. Dakle, zašto je važno – važno je zbog očuvanja zdravlja i života. HPV infekcija nije samo povezana sa rakom grlića materice. Povezana je sa karcinomima vagine, vulve, penisa, anusa, usta i grla, što znači da se i drugi karcinomi, koji nisu u obaveznim programima skininga, mogu tiho razvijati i u muškoj i u ženskoj populaciji i biti nepravovremeno prepoznati.
5. Zbog čega neki roditelji oklevaju da vakcinišu dete protiv HPV-a, uprkos naučnim dokazima o bezbednosti?
Odgovara: Dr Irena Đorđević, spec. psihijatrije
Uočava se da postoji posebna prijemčivost za neke neadekvatne informacije ili dezinformacije kod nekih od roditelja. Ono što je posebno problematično to su necenzurisani sadržaji na društvenim mrežama. To sve, opet, povezano je i sa nepoverljivošću roditelja prema vakcinama uopšte, možda i iz nekih priča od ranije, i sa nedovoljnim informacijama koje roditelji imaju o HPV-u. Ono što posebno uočavamo je problem roditelja da sagledavaju seksualnost sopstvene dece. Roditelji imaju brojne predrasude, na primer, da ako vakcinišu dete protiv HPV-a, daju mu dozvolu na promiskuitetnost u perspektivi. Često roditelji kažu da ne mogu da razmišljaju o seksualnom životu svoje dece, to odlažu, imaju problem da uopšte razumeju od čega štiti ta vakcina.Veoma je važno i kako pedijatri govore o vakcini, da uvere, a ne da ubeđuju, roditelje da je vakcinacija važan čin za njihovo dete.
View this post on Instagram
6. Kakva su iskustva zemalja u kojima se već dugo daje HPV vakcina?
Odgovara: Prof. dr Miloš Marković, spec. imunologije i mikrobiologije s parazitologijom
Po podacima Svetske zdravstvene organizacije iz septembra 2024. godine, 144 zemlje u svetu daju ovu vakcinu. Potpuno vam je jasno da je to sjajna vakcina, kad je ogromna većina zemalja daje. I ostale države su na putu da uvedu HPV vakcinaciju, problemi su više finansijske prirode nego bilo kog drugog aspekta ove vakcine. Kakva su iskustva? Neke, kao naša zemlja, HPV vakcinu su nedavno uvele. A neke – kao SAD, Australija, Velika Britanija, ovu vakcinu su uvele pre više od 15 godina. (Prva HPV vakcina registrovana je još 2006. godine.) Te zemlje su na pragu da eliminišu rak grlića materice, a HP virus je povezan sa tim karcinomom. On neće potpuno nestati, ali biće toliko redak da neće predstavljati problem. Zašto? Zato što je ova vakcina izuzetno efikasna i pokriva najčešće tipove HP virusa. U Australiji, pošto imaju ogromne obuhvate i daju HPV vakcinu u školama, procenjuju da će 2035. praktično prestati problem raka grlića materice.
7. Kako se možemo zaštititi od raka grlića materice?
Odgovara: Prof. dr Ana Mitrović Jovanović, spec. ginekologije i akušerstva
Postoji više nivoa mera prevencije kada je u pitanju prevencija karcinoma grlića materice i drugih karcinoma u čijoj osnovi je HPV.
- Na prvom mestu je primarna prevencija koju uvek apostrofiramo kao najvažniju jer ona započinje u najranijem životnom periodu kada se preporučuje vakcinacija.
- Nakon vakcinacije, kao sekundarni vid prevencije sledi skrining, bilo da se radi Papa testu ili HPV tipizaciji.
- Treća mera prevencije primenjuje se kod pacijenata kod kojih se otkrije premaligna lezija ili karcinom u ranom stadijumu. Tada se prepisuje odgovarajuća terapija, bilo da se radi o operativnom lečenju, radioterapiji ili kombinaciji različitih metoda lečenja.
Nijedna od ovih mera koje sam navela ne isključuje jedna drugu, one se međusobno podržavaju. Uvek apelujemo na redovne preglede uz porast i promenu svesti kod najmlađih, odnosno, njihovih roditelja da ih podrže blagovremeno, da daju podršku vakcinaciji.
8. Da li je HPV vakcina efikasna i za one koji su seksualno aktivni?
Odgovara: Dr Ana Banko, spec. mikrobiologije sa parazitologijom i subspec. virusologije
Vakcina jeste efikasna za sve – i one koji su seksualno aktivni i one koji to nisu. Najveća efikasnost postiže se u populaciji koja nije stupila u seksualne odnose. Možda glavna poruka roditeljima treba biti ta da prvi seksualni odnos može biti onaj gde će se mlad čovek susresti s visokoonkogenim tipom HPV-a. Međutim, s obzirom na to da vakcina sadrži zaštitu protiv 9 tipova virusa, verovatnoća da smo se susreli sa svima zapravo je jako mala, tako da će efikasnost biti nešto manja, ali će ona pokriti preostale tipove ukoliko s njima nismo došli u kontakt.
9. Da li, kao odrasla osoba starija od 26 godina, mogu da se vakcinišem protiv HPV-a, ukoliko ga trenutno imam?
Odgovara: Dr Slobodan Maričić, specijalista ginekologije i akušerstva
Da, možete se vakcinisati, kako biste stvorili zaštitu protiv drugih tipova HPV-a, onih koje trenutno nemate. Međutim, treba da znate da vakcina nije terapijska i neće vas izlečiti od postojeće infekcije.
10. Kako razlikovati prave informacije od dezinformacija o HPV-u?
Odgovara: Branislava Antović Aleksić, novinarka, autorka podkasta OdaBrana priča i osnivačica i urednica BDW Magazine
Za roditelje je najvažnije da slušaju stručnjake i stručnjakinje. Dakle, lekare koji se bave ovom temom. Prvenstveno pedijatre, onda imunologe, ginekologe… Ne čitajte po društvenim mrežama, ne slušajte kojekakve “znalce” o imunizaciji, slušajte samo svoje lekare, jer oni su ti koji su se školovali i život posvetili nauci, a ovde je prvenstveno o nauci reč.
Da biste se dodatno informisli o prevenciji protiv HPV-a i bolesti koje može izazvati ovaj virus, posetite:
Web: https://hpvinfo.rs/
Instagram: https://www.instagram.com/hpv_ne_info/
Facebook: https://www.facebook.com/hpv.ne/