ODOLJEN – Valeriana officinalis
Odoljen, odolen, macina trava je višegodišnja zeljasta biljka visoka i do 2 m. Lišće je perasto isečeno. Cvetovi su ružičasti ili beli, sitni, skupljeni na vrhu stabljike i organaka u cvasti slične štitovima. Koren je sa brojnim, vrlo mirišljavim žilama. Raste na vlažnim mestima, na livadama, kraj reka i potoka.
Odoljen se gaji sve više, jer se mnogo traži njegov koren (Valerianae radix) kao sirovina za izradu lekova.
Koren se vadi u jesen ili rano u proleće, dobro opere i suši. Osušen koren mora da se čuva dobro zatvoren da ne izgubi svoj miris.
U korenu ima od 0,2–3% etarskog ulja i drugih sastojaka. Najviše se ceni po količini ulja, jer se njemu pripisuje lekovita vrednost korena odoljena.
Odoljen je od davnina poznat. Mnogo se upotrebljava kao neotrovno, neškodljivo sredstvo za umirivanje nervnog sistema. Daje se u obliku tinkture koja se kupuje u apoteci (Tinktura valerijane sa etrom ili bez etra), u vidu čaja, ekstrakta i raznih drugih preparata koji su namenjeni lečenju nesanice, nervnih uzbuđenja, lupanja srca itd.
Tinktura se uzima u količini od pola do pune kafene kašičice 2–3 puta dnevno u malo zaslađene vode.
U apoteci se može kupiti čaj za umirivanje (Species sedativae) koji sadrži i koren od odoljena. Od ovog čaja sprema se čaj koji se pije 2–3 puta dnevno po jednu šolju. Ovom čaju se može dodati i malo tinkture od odoljena (pola kafene kašičice) da se učini jačim.
Slično odoljenu deluje i hmelj (Humulus lupulus), naročito šišarke i prašak iz njih (Lupulin) i lišće matičnjaka ili matočine (Melissa officinalis). Ove se biljke često mešaju u podjednakim količinama sa korenom od odoljena i upotrebljavaju za izradu čajeva za umirivanje.