REN – Cochlearia armoracia
Ren se može upotrebiti ne samo za jelo već i za lek. Narendan ren dobar je protiv glavobolje i kijavice, osobito ako se pomeša s ljutim vinskim sirćetom i duboko na nos udiše. Kad se stavi na kožu na bolno mesto, izvlači vatru kao i slačica. Vinom poliven ren uzima se protiv grčeva u stomaku. Kad se ren skuva u pivu i pije dnevno po tri čaše, leči otoke i zastajanje mokraće i mokraćni kamen. Ko ne može piti pivo, nek kuva ren u vinu ili u vodi. Mnogi lekari naučnici tvrde da je takvo piće rena posve dobro za rečenu bolest, kao i protivu skorbuta.
Renac je dobar protivu raznih bolesti, kao što su probadajući bolovi, sevanje, povišena telesna temperatura i drugo tome slično. Renac se pravi kao i slačičnik.
Kao začin uz jelo, ren je vrlo zdrav začin za hranu, tim više, što ren pojačava misaonost, umnu snagu, a i telesnu živost, i uopšte energiju. Naročito je dobar i za umno i telesno ojačanje kad se nekoliko komadića – režnjeva dobre slanine pojede svako jutro sa neustruganim renom. Ko takav doručak upotrebljava za šest nedelja, on će preporoditi svoje zdravlje. Tim se izleči kašalj, bol u grudima, nemoćno osećanje i stanje, pokvarenosti apetita, želuca, mršavost pa često i sama tuberkuloza. Ren je najkorisnije jesti onako prirodan, urezan, pa onda narendan, ili u mleku skuvan.
Ren je tako odličan začin i lekovita snaga, da bi trebalo da ga ima u izobilju i preko leta i u zimsko doba svaka kuća, gde žive duše ima, i da ga svako jede bar dva puta nedeljno. Ako nema mesta za svakog varošanina da ren poseje i obrađuje, njega mogu imati skoro svi seljaci, jer svaki ima bar ponešto zemljišta na kome može ne samo ren nego i sve ono obrađivati što je kao lek i začin nužno, kao: rotkva, beli i crveni luk, jagode, šljiva, višnja, košnica pčela, razne lekovite trave itd.