ŠIMŠIRIKA – Berberis vulgaris
Žuta šimširika, žutika, žuta šiba ili žuti šipak raste kao trnovit grm u mnogim našim krajevima, po svetlim šumama i uz puteve. Ima je dosta u Deliblatskoj peščari. Cvetovi su žuti i poređani u obešene grozdove, plodovi su crvene, kisele bobice.
Od šimširike se skida kora sa korena, stabla i debljih grana, a koristi se i list. Naročito se ceni kora sa korena, jer u njoj ima najviše lekovitih sastojaka. Kora je žute boje. U njoj su glavni lekoviti sastojci alkaloidi (berberin, oksiakantin i drugi).
Lekovita svojstva
Kora je čest sastojak u biljnim smesama koje se koriste u obliku odvara za bolje lučenje žuči i mokraće, za lečenje nekih oboljenja je tre i bubrega, za zaustavljanje krvarenja i regulisanje menstruacije. Treba biti obazriv u upotrebi ove kore, jer može u većoj količini da bude i škodljiva pošto sadrži alkaloide.
Zrele bobice šimširike sadrže bogatu količinu voćnih kiselina, naročito jabučne i limunove, kao i vitamina C. Nisu škodljive i preporučuju se za izradu voćnog soka, kompota, pekmeza i drugih koncentrata čija je biološka vrednost velika.
Osušene bobice šimširike (Berberidis fructus) mogu da se upotrebe, kao i šipurak, za vitaminiziranje čajnih smesa.