Trnjine se divlji plodovi, u nauci se nazivaju još i prunus spinosa i smatraju se bliskim srodnicima divlje šljive, a njeni plodovi se skupljaju pred prve zimske minuse. Cvet, kao i plod ove biljke poseduju niz lekovitih prednosti, a koriste se i za komercijalnu proizvodnju mastila, a u industriji alkohola od njih se pravi džin ili likeri koji se piju posle večere.
Što se tiče medicinskih prednosti trnjine, ovaj plod najefikasniji je kao sredstvo za čišćenje krvi, a pomaže i u procesu detoksikacije organizma. Trnjina sadrži sledeća jedinjenja:-
Poznato je da trnjina ima depurativna svojstva, što znači da je dobar čistač krvi. Ova biljka ima tendenciju da ukloni sve toksične supstance prisutne u krvi i zna se da je bogata rutinom, koji je jedno od glavnih jedinjenja koje pomaže u detoksikaciji. Takođe se zna da sprečava pojavu problema kao što su giht i reumatizam.
Trnjine su korisne za nesmetano varenje hrane i pomaže u prevenciji brojnih problema sa varenjem, kao što su zatvor i dijareja. Biljni čaj pripremljen od listova ove biljke blagotvoran je u podsticanju apetita.
Poznato je da cvet ove biljke pomaže u procesu zadržavanja tečnosti, dok u isto vreme ima tendenciju da bude koristan u lečenju problema kao što je kamen u bubregu. Takođe pomaže u prevenciji brojnih grčeva u stomaku, dok u isto vreme ublažava probleme kao što je bol u nervima.
Poznato je da trnjine pomažu u lečenju problema kao što je upala grla, a samim tim i za smanjenje upale izazvane u ždrelu zbog infekcije grla. Grgoljanje odvarom od listova ove biljke pokazalo se korisnim i kod upale krajnika, na primer, a može ublažiti probleme kao što je zapušenje usled prehlade ili očistiti sluz.
U narodnoj medicini često se koristi domaća tinktura ili čaj od trnjine koju pomažu za čišćenje kvnih sudova, ali i snižavanje povišenog šećera u krvi.
Za tinkturu je potrebno 100 grama trnjina, pola litra jače rakije ili alkohol jačine 70 procenata. Plodove stavite u rakiju/alkohol, i to obavezno u staklenu teglu. Dobro zatvorenu teglu ostavite da odstoji na tamnom, hladnijem mestu. S vremena na vreme teglu promućkajte, a posle dve nedelje procedite sadržaj i pijete jednu kafenu kašičicu pomešanu sa pola decilitra vode ili čajem, i to tri puta na dnevno.