Šizoafektivni poremećaj je redak, ali ozbiljan mentalni poremećaj koji predstavlja kombinaciju sličnih stanja: šizofrenije i depresije ili bipolarnog poremećaja. U slučaju krize ili težih simptoma, osobi sa šizoafektivnim poremećajem može biti potrebna privremena hospitalizacija radi bezbednosti i pružanja osnovne nege.
Osobe sa šizoafektivnim poremećajem imaju simptome koji podsećaju na šizofreniju (poput halucinacija ili zabluda) i epizode raspoloženja (poput maničnih ili depresivnih epizoda). Šizoafektivni poremećaj nije toliko istražen kao šizofrenija ili bipolarni poremećaj, pa se lečenje oslanja na terapije koje se koriste za ova srodna stanja i veliki depresivni poremećaj.
Šizoafektivni poremećaj može različito da utiče na svaku osobu. Kod nekih ljudi simptomi se javljaju u ciklusima, uz teške faze i periode poboljšanja. Postoje dva tipa ovog poremećaja:
Mogući simptomi:
Tačan uzrok šizoafektivnog poremećaja nije poznat. Mogući uzročnici uključuju genetiku (ako imate roditelja ili brata/sestru sa šizoafektivnim poremećajem, veća je verovatnoća da ćete ga i vi razviti); strukturu i hemiju mozga (osobe sa šizoafektivnim poremećajem mogu imati određene razlike u funkcionisanju mozga); upotrebu psihoaktivnih supstanci (supstance poput LSD mogu biti povezane sa razvojem ovog stanja); stres (stresni događaji, poput razvoda, gubitka posla ili smrti u porodici mogu izazvati ovaj poremećaj).
Ukoliko nakon medicinskog pregleda postoji sumnja na šizoafektivni poremećaj, lekar će vas uputiti na psihijatrijsku na procenu. Biće urađeni testovi kako bi se isključila medicinska ili lekovima izazvana stanja, poput epilepsije ili zloupotrebe supstanci (kokaina, amfetamina, feciklidina).
U 2013. godini, Američko udruženje psihijatara ažuriralo je smernice (DSM-5), što je olakšalo dijagnozu šizoafektivnog poremećaja. Da bi se postavila dijagnoza, psihotični simptomi moraju trajati najmanje dve nedelje bez prisustva promena raspoloženja, dok takve epizode amplituda u raspoloženju moraju biti prisutne tokom većeg dela toka bolesti.
Može li se šizoafektivni poremećaj izlečiti?
Lek za ovaj poremećaj ne postoji, ali se simptomi mogu kontrolisati uz odgovarajuću terapiju. Obolele osobe često imaju bolje izglede za povratak na prethodni nivo funkcionisanja od osoba sa drugim psihotičnim poremećajima. Lečenje podrazumeva kombinaciju lekova, psihoterapije i strategija za održavanje zdravijeg načina života.
Uobičajeni oblici psihoterapije za šizoafektivni poremećaj mogu biti:
Ovakva obuka je dodatna intervencija koja može pomoći osobama sa šizoafektivnim poremećajem da bolje kontrolišu svoje stanje. Modeli ove obuke su:
U slučaju krize ili težih simptoma, osobi sa šizoafektivnim poremećajem može biti potrebna privremena hospitalizacija radi bezbednosti i pružanja osnovne nege.
Koordinisana specijalizovana nega može biti korisna za poremećaje spektra šizofrenije, uključujući šizoafektivni poremećaj. Тimski pristup lečenju obuhvata multidisciplinarni tim, uključujući kliničare, terapeute i socijalne radnike, kao i primenu antipsihotika i drugih lekova.
Ako lekovi ili psihoterapija ne donesu poboljšanje u očekivanoj meri, lekar može da preporuči elektrokonvulzivnu terapiju (EKT). Tokom EKT sesije pacijent dobija opštu anesteziju. Zatim će električni impulsi biti pušteni kroz mrežu neurona u mozgu sa ciljem izazvanja kratkog, terapijskog napada koji obično traje jedan do dva minuta. Smatra se da ova terapija izaziva promene u mozgu koje ublažavaju simptome šizoafektivnog poremećaja.