Niste zakazali kao muškarac niti ste kukavica ili slabić ako prijavite porodično ili partnersko nasilje od strane devojke ili žene Foto: Shutterstock
Porodično nasilje nad muškarcima nije retkost. Može se ispoljavati kroz fizičko, emocionalno, verbalno ili seksualno zlostavljanje. Bez obzira na okolnosti koje su i za muškarce često nepovoljne, poruka psihologa je jasna: možete pronaći pomoć i osloboditi se nasilne veze u kojoj ste žrtva nasilja.
Ako ste muškarac u nasilnoj vezi, važno je da znate da niste sami. Porodično nasilje nad muškarcima dešava se češće nego što se pretpostavlja, kako u heteroseksualnim, tako i u istopolnim vezama. Pogađa muškarce iz svih kultura i društvenih slojeva, bez obzira na godine ili profesiju. Statistike pokazuju da čak svaka treća žrtva porodičnog nasilja može biti muškarac. Međutim, muškarci često oklevaju da prijave zlostavljanje jer osećaju sram, strahuju da im neće verovati, ili se boje odmazde partnera, pišu istraživači Lawrence Robinson
Jeanne Segal.Istraživanja pokazuju da nasilni partner (u ovom slučaju partnerka) u kontekstu fizičkog nasilja najčešće može udarati, šutirati, gristi, udarati pesnicama, pljuvati, bacati predmete na partnera ili uništavati stvari. Kako bi nadomestila eventualnu razliku u snazi, partnerka može napasti dok spavate ili vas iznenaditi. Takođe može koristiti oružje, poput pištolja ili noža, napasti predmetima, kažnjavati decu ili povrediti vaše kućne ljubimce.
Nasilje u porodici nije ograničeno samo na fizičko. Emocionalno i verbalno zlostavljanje mogu biti podjednako štetni, a upravo ovi vidovi pretežno se susreću u slučaju nasilja nad muškarcima. Pretpostavlja se da je to i razlog zašto veliki broj slučajeva nasilja nad muškarcima i „ne vidimo“. Što se tiče verbalnog nasilja, oba pola mu mogu biti sklona. Partner ili partnerka vas mogu:
Bez obzira na pol, prekid nasilne veze u kojoj ste žrtva najčešće nije lak. Postaje još teži ako ste izolovani od prijatelja i porodice, kontrolisani pretnjama i ucenama, kontrolisani ili emocionalno slomljeni. Muškarci najčešće ostaju u nasilnim vezama zbog:
Kao muškarac žrtva nasilja, možete se suočiti s nedostatkom egzistencijalnih resursa, nerazumevanjem okoline i pravnim preprekama, naročito ako pokušavate da dobijete starateljstvo nad decom od nasilne majke. Emotivna strana, nesigurnost, stid i strah su takođe često izvesni. Bez obzira na ove izazove, možete ih prevazići i pobeći od nasilja.
Porodično nasilje može imati ozbiljne fizičke i psihološke posledice. Prvi korak ka zaštiti jeste da potražite pomoć. Razgovarajte s prijateljima u koje imate poverenje, članom porodice ili nekim kome verujete, ili pozovite neki od servisa za besplatnu psihološku pomoć i podršku.
Prijavljivanje problema i traženje pomoći ne znači da ste zakazali kao muškarac. Niste vi krivi i niste ni slabić, ni kukakvica. Deljenje detalja o zlostavljanju može vam pomoći da zaštitite sebe i decu, kao i da pravnim putem procesuirate nasilnicu. Sa podrškom porodice, prijatelja, savetovanja i grupa za podršku, možete se oporaviti i krenuti dalje.
* Napomena: cilj ovog teksta nije da skrene pažnju sa nasilja muškaraca nad ženama koje je statistički neuporedivno češće. Niko ne zaslužuje da trpi bilo koji oblik nasilja.