Naslovna / Vesti

Predstavljena jedinstvena interaktivna mapa u Srbiji koja može da pomogne u prevenciji malignih oboljenja 

Priredio/la: V.St.|13:57 - 18. 06. 2024.

Delovi Vojvodine, poput zapadne i severne Bačke, kao i severni Banat, okruzi su u kojima su zabeležene najveće stope obolevanja od svih vrsta karcinoma na 100.000 stanovnika u našoj  zemlji

Interaktivna mapa Foto: prtsc. ZoryaBio

Statistički podaci, objavljeni od strane Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan  Jovanović Batut“, a udruženje za podršku implementacije naučnih dostignuća u oblasti  biotehnologije, medicine i farmacije „ZoryaBio“ ih je predstavilo na drugačiji način. U pitanju  je jedinstvena interaktivna mapa u Srbiji koja je dostupna svima i u kojoj je, između ostalog, porast broja obolelih obeležen tamnijom nijansom iste ili slične boje.

Rak debelog creva, pluća i dojke

Primera radi, trećinu novoobolelih pacijenata od raka u Srbiji čine tri vrste kancera – rak debelog creva, pluća i dojke. Pomoću interaktivne mape može se uvideti da je najveća stopa oboljevanja na 100.000 stanovnika od raka debelog creva u severnobačkom okrugu, kada su muškarci u pitanju. Nasuprot tome, najveću stopu oboljevanja imaju žene iz severnobanatskog, pirotskog i sremskog okruga. Isto tako, na mapi je lako uočljivo, kada je rak dojke u pitanju, da je najveća stopa obolevanja zabeležena u rasinskom,severnobanatskom isevernobačkom okrugu, jersu ovi delovi obojeni tamnijom nijansom. Za rak pluća kod muškaraca zabeležene najveće stope obolevanja su u severnobanatskom i srednjebanatskom okrugu, dok je u sremskom, srednjebanatskom, zapadnobačkom, severnobačkom okrugu najveća stopa obolevanja kada su žene u pitanju.

– Praktična upotreba ovakvih podataka koji su sadržani u statističkim izveštajima zahteva  umešnost i vreme, zbog čega smo odlučili da napravimo platformu koja bi mogla da se koristi da  ovakve izveštaje oživi i da podatke u njima pokrene. Zato ovaj projekat i ima naziv „Podaci u  pokretu“. Ovaj korak, iako možda naučno i nema veliki doprinos, može imati presudan značaj  kada je u pitanju praćenje i delovanje protiv određenih bolesti, kao i za planiranje aktivnosti  usmerenih ka ranom otkrivanju. Interaktivna mapa sa podacima o malignitetima u Republici Srbiji  je zasnovana na izveštaju o malignim tumorima za 2021. godinu, koji je objavio Institut za javno  zdravlje Srbije. Pored toga što podaci iz ovog izveštaja predstavljaju uvid u vrste maligniteta od  kojih boluju naši sugrađani, podaci sadržani u ovom izveštaju predstavljaju i snažan alat za  planiranje preventivnih akcija i skrininga na određene vrste maligniteta. Upravo zbog toga,  uvidevši potencijalni problem prilagođenosti ovih izveštaja zahtevima digitalizacije podataka, ali  i mogućnosti koje ovi podaci sadrže, smatrali smo da prvi projekat Udruženja bude predstavljanje  ovih podataka u interaktivnom obliku. Na ovaj način, omogućeno je da se podaci iz velikog broja  tabela učine lako pretraživim i dostupnim, a sve u cilju omogućavanja korisnicima brze i  jednostavne pretraga između zaista velikog broja različitih maligniteta, ali i drugih demografskih  podataka koji su povezani sa konkretnim malignitetom – objasnio je na konferenciji za medije  Ljubiša Vulić, iz Udruženja za podršku implementacije naučnih dostignuća u oblasti  biotehnologije, medicine i farmacije „ ZoryaBio“.

Dostojanstvo i privatnost pacijena na prvom mestu

Interaktivna mapa je podeljena shodno upravnim okruzima i u ovom trenutku omogućava  pretraživanje nestandardizovane stope incidencije od raka, broj umrlih, standardizovane stope incidencije od raka u Srbiji, standardizovane stope incidencije od raka na populaciju sveta,  nestandardizovane stope mortaliteta od raka, standardizovane stope mortaliteta od raka na  populaciju Republike Srbije i standardizovane stope mortaliteta od raka na populaciju sveta.  Svaka od ovih izdvojenih celina sadrži dalju mogućnost pretraživanja podataka po oboljenju, a nakon odabira oboljenja – i drugih demografskih podataka, na primer po polu.

Dostojanstvo i privatnost pacijenata moraju biti na prvom mestu kako bi se obezbedilo poštovanje osnovnih prava zagarantovanih kako Ustavom, tako i svim drugim propisima, a  naročito Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

– Ova interaktivna mapa koja prikazuje maligne bolesti po regijama, mogu koristiti ne samo  zdravstvenim institucijama, već i udruženjima pacijenata. Konkretno za karcinom pluća možemo  videti u kojim regijama je najveći stopa oboljevanja, pa na taj način možemo u tim okruzima da  pojačamo naše aktivnosti, organizovanjem predavanja, pregleda ili skupova u saradnji sa  zdravstvenim vlastima kako bi promovisali preventivne mere i pomogli da se situacija popravi – rekla jeOlja Ćorović,predstavnik Foruma pacijenata Srbije.

Predstavljanje jedinstvenih interaktivnih mapa za maligne bolesti u Srbiji i edukativna tribina Foto: Boško Karanović

Integracija zdravstvenog sistema i zaštita ličnih podataka

Zdravstveni sistem svake države predstavlja jedan od najsloženijih sistema, koji je od neprocenjivog značaja za pravilno funkcionisanje jedne zdrave nacije.

– Integrisani zdravstveni sistem je temelj digitalizacije zdravstva i sredstvo koje nam može služiti  kao most između tradicionalnih praksi čuvanja podataka i inovativnih metodologija koje  obuhvataju blokčejn i moderne tehnologije. Veoma je važno da na putu ka inovaciji svaki korak  bude precizno isplaniran sa fokusom na poboljšanju kvaliteta zdravlja građana u svim krajevima  države, što se i može ostvariti uz adekvatnu decentralizaciju – istakla je dr Emilija Vuković, ekspertkinja za digitalizaciju u zdravstvu. 

Digitalizacija i napredak tehnologije otvaraju pitanje zaštite podataka o ličnosti, koji postaju sve  izloženiji rizicima i podložniji mogućim zloupotrebama.

– Značaj zaštite podataka je posebno izražen u zdravstvenom sektoru, odnosno kod obrade  zdravstvenih podataka, imajući u vidu da je reč o naročito osetljivim podacima. Stoga je važno da se svaka obrada podataka, a posebno zdravstvenih i ostalih osetljivih podataka, vrši u skladu sa  važećim propisima i uz primenu odgovarajućih mera zaštite. Isključivo na taj način se mogu  koristiti pozitivne strane tehnološkog napretka, a da se pri tom rizici potencijalnih povreda  podataka o ličnosti svedu na najmanju meru – rekala je Aleksandra Stećuk, advokat za zaštitu podataka o ličnosti.

Interaktivnu mapu možete pogledati OVDE. 

Udruženje za podršku implementacije naučnih dostignuća u oblasti biotehnologije, medicine i  farmacije – ZoryaBio, osnovano je od strane ljudi različitih profesija (pravnika, farmaceuta, lekara,  novinara i programera). Svi oni su udruženi zajedničkom misijom i vizijom, da inovacije iz sveta medicine, farmacije i biotehnologije učine dostupnijim ujedno radeći na pronalaženju rešenja za  određena pitanja u oblasti zdravstva.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo