Novi lek za retke tumore zglobova – vimseltinib američka Uprava za hranu i lekove FDA odobrila je za upotrebu. Ovaj oralni lek za redak, nekancerozni tumor zglobova poznat kao tenosinovalni tumor džinovskih ćelija (TGCT) namenjen je odraslima sa simptomatskim TGCT i to u slučajevima kada bi operacija mogla da pogorša njihovo stanje.
Lek za retke tumore zglobova smanjuje veličinu tumora
Tenosinovalni tumor džinovskih ćelija je nekancerozni tumor koji se razvijaju u zglobovima ili obližnjim tkivima zbog neispravnog CSF1 gena, što dovodi do prekomerne proizvodnje proteina faktora 1 koji stimuliše kolonije CSF1 i rast tumora. Ovaj tumor izaziva bol, otok, ukočenost i poteškoće u kretanju. Dok je operacija primarni tretman, tumori se često vraćaju, a ponovljene procedure mogu da oštete zglobove. Upravo ta mogućnost naglašava potrebu za boljim, manje invazivnim opcijama lečenja.
– Lek se prodaje pod brendom Romvimza, blokira enzime koji pomažu proteinu CSF1 da pokreće rast tumora, smanjujući i veličinu tumora i upalu. Očekuje se da će oralne kapsule biti komercijalno dostupne prvo u SAD već ove nedelje, navodi se u saopštenju za štampu kompanije Deciphera Pharmaceuticals koja proizvodi lek. Kako se ističe, FDA je preporučila dozu – dva puta nedeljno sa najmanje 72 sata pauze između njih.
Mogući neželjeni efekti leka i preporuke za neke kategorije ljudi
FDA je odobrila novi lek na osnovu rezultata kliničkog ispitivanja koje uključuje pacijente sa tenosinovalnim tumorom džinovskih ćelija koji nisu mogli da budu operisani. Pacijenti su primali ili placebo ili 30 miligrama Romvimza leka dva puta nedeljno tokom 24 nedelje. Novi lek je smanjio tumore kod 40 odsto pacijenata (u odnosu na 0 procenata onih koji su uzimali placebo) i poboljšao kretanje, funkciju i umanjio bol. Većina pacijenata (85 odsto) imala je koristi oko 6 meseci – 58 odsto imalo je beneficije više od 9 meseci.
Najčešći neželjeni efekti uključuju visok nivo enzima jetre i holesterola, umor, osip, svrab, oticanje nogu, lica ili oko očiju i nizak broj belih krvnih zrnaca. Romvimza lek može da utiče na funkciju jetre, a pacijenti treba da obaveste svog lekara o svim postojećim problemima sa jetrom ili bubrezima pre početka lečenja ovim lekom. Takođe, lek može da našteti nerođenoj bebi, tako da se kontracepcija preporučuje i muškarcima i ženama tokom lečenja i mesec dana nakon poslednje doze. Dojiljama se savetuje da ne doje tokom lečenja i da se konsultuju sa svojim lekarom.