Iako sam mehanizam nastanka kamena u žučnoj kesi još uvek nije do kraja razjašnjen, smatra se da razvoju ove bolesti doprinosi ishrana savremenog čoveka sa redovnim i često preobilnim obrocima, čime sama žučna kesa evoluciono gubi svrhu postojanja. Lečenjem na svoju ruku i izbegavanjem rutinskog medicinskog rešavanja problema žučne kese možemo da prouzrokujemo komplikacije opasne po život, upozoravaju stručnjaci.
To u razgovoru za eKlinika portal potvrđuje dr Zlatko Bokun, specijalista opšte hirurgije i instruktor laparoskopske hirurgije sa višedecenijskim iskustvom u rešavanju problema žučne kese. Prema njegovim rečima, tipični pacijenti sa ovim stanjem su žene u svojim četrdesetim godinama, mada je, kako kaže, ciljna grupa sve šira i raznolikija. Čine je i mlađi i stariji, bez obzira na pol.
– Žučna kesa je organ oblika kruške sa ulogom metabolizma i varenja masti. Lokacijski se nalazi na donjoj površini jetre, a praktično predstavlja rezervoar žuči. Kada u organizam unesemo masnu hranu, žučna kesa ispušta višak tečnosti (žuči), koja joj služi da bi potpomogla varenje. Međutim, važno je znati da žučna kesa ne spada u vitalne organe i da se bez nje živi normalno, uz promenu životnih navika. Naravno, postoje jasne indikacije kada se odstranjuje – navodi dr Bokun, koji dodaje da je najčešći problem koji nastaje sa žučnom kesom pojava kamenja, odnosno kalkuloza žučne kese.
Pacijente često zbunjuju dve potpuno različite dijagnoze na dva različita organa, kamen u žučnoj kesi i kamen u bubregu/bubrezima.
– Jedino što je za ova dva oboljenja zajedničko je reč „kamen“. I dok se pojedini bubrežni kamenci zaista mogu istopiti lekovima, kamen u zučnoj kesi je lekovima, a posebno, takozvanim „bapskim“ receptima, nemoguće odstraniti. Privremeno se može pomoći uzimanjem antibiotika, lekova protiv bolova i rigoroznom bezmasnom dijetom. Brojni popularni narodni lekovi, čajevi, cimet, limun i maslinovo ulje nažalost nemaju nikakvog efekta na ovo oboljenje, sem povremenog ublažavanja tegoba. Kamen u žučnoj kesi je takvog sastava da ga je nemoguće „istopiti“. Primenom alternativnih metoda lečenja pacijenti samo odlažu neizbežnu operaciju i povećavaju šanse za eventualne komplikacije – upozorava hirurg.
Često se dešava, kaže dr Zlatko Bokun, da pacijenti u strahu od operacije i pokušajima da raznim metodama „istope“ kamen naprave veće probleme.
– Takvi pokušaji obično završe na hitnom hirurškom prijemu sa kamenom zaglavljenim u izvodnom kanalu žučne kese ili u gušterači (pankreasu). Reč je o veoma opasnoj komplikaciji jer je upala gušterače potencijalno smrtonosna. Kod nalaza kamena u zučnoj kesi odstranjuje se žučna kesa, koja je već obolela, i to u celini. Najčešće se to čini laparoskopskom metodom, koju pacijenti često nazivaju laserskom iako nema nikakve veze sa laserom – skreće hirurg pažnju na još jednu čestu zabunu pacijenata.
Dr Bokun ponavlja da za ovo stanje ne postoji nijedan lek osim hirurškog uklanjanja.
– „Zlatni standard“ je u najvećem broju slučajeva laparoskopska metoda, koja definitivno i elegantno uklanja oboleli organ uz minimalnu traumu i brz oporavak. Hirurg pravi minimalne otvore na trbuhu, koji nakon neuporedivno kraćeg oporavka u odnosu na klasičnu operaciju ostavljaju tek nekoliko malih, jedva vidljivih ožiljaka. Većina pacijenata se već dan ili dva nakon operacije otpušta kući, uz savete za higijensko-dijetetski režim. Prednost ove intervencije je, pored komfora pacijenta, i minimalni procenat komplikacija. Život bez žučne kese odvija se sasvim normalno uz promenu određenih životnih navika – podsetio je u razgovoru za eKlinika portal specijalista opšte hirurgije dr Zlatko Bokun.