Kapacitet pluća možete da jačate i kada niste bolesni Foto: Shutterstock
Pluća su organ čija je funkcija razmena kiseonika i ugljen-dioksida – proces neophodan za funkcionisanje ljudskog tela. Starost, pušenje, zagađenje vazduha i drugi faktori mogu da dovedu do toga da pluća manje efikasno rade. Takođe, i neki zdravstveni problemi mogu da ograniče kapacitet pluća, poput hronične opstruktivne bolesti pluća i astme. Čovek možda ne može da promeni količinu kiseonika koju mogu da prihvate njegova pluća, međutim, vežbe disanja mogu da pomognu u smanjenju otežanog disanja izazvanog ograničenom funkcijom pluća.
Ovakav način disanja, kroz stisnute usne, može da pomogne da se disajni putevi duže drže otvorenim, olakšavajući protok vazduha u pluća i iz njih. Da biste disali na ovaj način uradite sledeće:
Za ljude koji nisu previše fizički aktivni i možda ne vežbaju često mišiće disajnih organa, disanje kroz stisnute usne može da ima posebne koristi.
Ova vežba za pluća pomaže u poboljšanju brzine širenja i skupljanja pluća. Trbušno disanje se posebno fokusira na jačanje mišića dijafragme, što omogućava osobi da duboko udahne. Da biste izveli ovu vežbu potrebno je da:
Ako tokom vežbanja ostanete bez daha ili počnete otežano da dišete, intervalni trening može da bude bolja alternativa stalnom vežbanju. On podrazumeva naizmeničnu primenu napornijih i manje napornih vežbi. Na primer, osoba može da pokuša da hoda vrlo brzim tempom samo jedan minut, a zatim sporije 2 minuta, i tako naizmenično.
Vežbe ne mogu da mogu da zaleče oštećenja pluća, ali mogu da pomognu čoveku da koristi pluća u punom kapacitetu. Postoje i drugi načini za poboljšanje i očuvanje zdravlja pluća, kao što su:
Ako osoba ima simptome koji ukazuju na loše zdravlje pluća, kao što su otežano disanje tokom svakodnevnih aktivnosti, bol pri disanju ili kašalj koji neće nestati, treba da se javi lekaru. Što se ranije krene sa lečenjem zbog bilo kakvih problema sa plućima, ishod će verovatno biti bolji.
Baš kao što aerobne vežbe pomažu u poboljšanju zdravlja srca, vežbe disanja pluća mogu da učine efikasnijim. Pulmolozi preporučuju vežbe disanja osobama sa hroničnom opstruktivnom bolešću pluća i astmom jer pomažu u održavanju pluća jakim. Vežbe dubokog disanja, na primer, mogu da pomocgnu povećanju kapaciteta pluća. Britanska fondacija za pluća, na primer, kaže da duboko disanje može da pomogne u čišćenju sluzi iz pluća nakon upalnih procesa i omogućava veću cirkulaciju vazduha. Da biste izveli ovu vežbu – udahnite duboko 5 do 10 puta, zatim se nekoliko puta snažno nakašljite i ponovite. Vežbe disanja kroz stisnute usne mogu da pomognu u rešavanju problema sa dahom tokom respiratornih bolesti, i mogu da pomognu kod slabijeg daha izazvanog covid 19 bolešću.