Zdravlje

Muškarci sa zdravom spermom žive duže od ostalih, utvrdili naučnici iz Danske

Priredio/la: I. V.

Testiranje sperme, kažu naučnici, moglo bi jednog dana da se koristi za predviđanje i sprečavanje budućih zdravstvenih problema kod muškaraca

Muškarci sa zdravom, kvalitetnom spermom žive duže od onih koji imaju problem sa pokretljivošću spermatozoida, utvrdili su naučnici iz danske Copenhagen university hospital. Danski naučnici analizirali su uzorke od skoro 80.000 muškaraca i otkrili da su oni koji su proizveli više od 120 miliona pokretnih spermatozoida po ejakulatu živeli dve do tri godine duže od onih koji su proizveli manje od 5 miliona.

Muškarci sa zdravom spermom prosečno žive do 80. godine

Istraživanje je pokazalao da su muškarci sa najkvalitetnijom spermom živeli u proseku do 80,3 godine, u poređenju sa 77,6 za one sa spermom najlošijeg kvaliteta, a rezultati ove studije objavljeni su u navode istraživači u Human Reproduction.

– Zaista izgleda da što je kvalitet sperme bolji, to je životni vek duži – kaže dr Lærke Priskorn, epidemiolog u Copenhagen university hospital. 

Testiranje sperme, kažu naučnici, moglo bi jednog dana da se koristi za predviđanje i sprečavanje budućih zdravstvenih problema, sugeriraju znanstvenici. Za potrebe studije analizirani su podaci  78.284 muškarca u Danskoj između 1965. i 2015. godine. Muškarcima je procenjen kvalitet spermatozoida tokom tog razdoblja zahvaljujući problemima sa neplodnošću zbog kojih su potražili pomoć. Utvrđeno je da muškarci s većim ukupnim brojem pokretljivih spermatozoida ​​(TMC) mogu da očekuju ​​duži život.

Ako je ukupan broj pokretljivih spermatozoida ​​- TCM 120 miliona, život je duži

– Prethodna istraživanja pokazala su da bi neplodnost muškaraca i niži kvalitet sperme mogli bi da se dovedu u vezu sa smrtnošću. Sproveli smo ovu studiju kako bismo testirali hipotezu i u isto vreme dobili apsolutnu procenu koliko kvalitet sperme predviđa životni vek muškarca i kako bismo shvatili mogu li bolesti dijagnostikovane pre analize kvaliteta spermatozoida objasniti neke od tih veza – objašnjava dr Priskorn.

Dr Priskorn navodi da su naučnici izračunali očekivani životni vek muškaraca prema kvalitetu njihove sperme i otkrili da muškarci s najkvalitetnijom spermom mogu da očekuju ​​da će, u proseku, živeti dve do tri godine duže od muškaraca s najnižim kvalitetom sperme.

Muškarci s TMC većim od 120 miliona, što se smatra zdravim, živeli su 2,7 godina duže od muškaraca čiji je TMC bio između nula i pet miliona. Što je niži kvalitet spermea, to je kraći životni vek, a ova veza nije objašnjena nikakvim bolestima u 10 godina pre procene kvaliteta spermatozoida ili obrazovnom nivoom muškaraca.

Muškarci sa zdravom spermom imaju manji rizik od drugih bolesti

Istraživači sugerišu da bi procena plodnosti, koja se obično sprovodi dok su muškarci relativno mladi, mogla da bude prilika za otkrivanje rizika od drugih zdravstvenih problema.

– Moramo bolje da shvatimo vezu između kvaliteta sperme i opšteg zdravlja muškaraca. Ova studija ukazuje da možemo da identifikujemo podgrupe muškaraca s oštećenom kvalitetom sperme, a koji su naizgled zdravi, jer su oni pod većim rizikom od razvoja određenih bolesti kasnije u životu – ističe androlog dr Niels Jørgensen i podseća da je tokom perioda praćenja muškaraca preminulo njih 8.600, što procentualno odgovara i iznosi 11 odsto posmatrane grupe.

Studija će pokrenuti strategije prevencije

Gotovo 60.000 muškaraca dalo je uzorke sperme između 1987. i 2015, s više informacija o njihovoj razini obrazovanja i dijagnozama zdravstvenih stanja u prethodnih 10 godina. Istraživači su istakli da bi buduće studije „trebalo da se usredsrede na procene kretanja bolesti s obzirom na kvalitet spermatozoida, kao i na rane biomarkere koji bi mogli da budu relevantni markeri bolesti kod neplodnih muškaraca.“

– U trenutnoj studiji nismo analizirali da li loš kvalitet sperme ima veze sa ranijim smrtnim ishodima od određenih uzroka, poput raka ili bolesti srca, a to je nešto što ćemo proučavati u budućnosti. Koristeći druge grupe muškaraca, takođe ćemo pokušati da identifikujemo  relevantne biomarkere koji mogu da identifikuju grupe muškaraca s povećanim rizikom. To je ključno za pokretanje strategija prevencije – najavljuje dr Jørgensen.