Srčane aritimije nastaju kada električni impulse koji koordiniraju otkucaje srca ne rade ispravno,što dovodi do toga da srce kuca prebrzo ,presporo ili neredovno.
Aritmije mogu se osećati poput treperavog ili ubrzanog rada srca i mogu biti bezopasne. Međutim, neke srčane aritmije dosadne, ponekad čak i opasne po život, znake i simptome.
Srčani ritam normalno predvodi sinoatrijalni čvor (prorodni pacemaker) koji se nalazi u desnoj pretkomori i održava pravilan sinusni ritam srca. On proizvodi električne impulse, koji obično započinju svaki otkucaj srca. Ovi impulsi uzrokuju kontrakciju mišiča pretkomora i pumpanje krvi u komore. Normalan puls u mirovanju iznosi 60-100 otkucaja u mimutu.
Vrste aritmija
Aritmije se klasifikuju prema lokaciji (pretkomore ili komore) i prema brzini otkucaja srca na tahikardije(ubrzan rad srca preko 100 otkucaja u minuti u mirovanju) i bradikardije(usporen rad srca,manje od 60 otkucaja u minuti u mirovanju).
*Tahikardije u pretkomorama
- atrijalna fibrilacija- ubrzan rad srca izazvan haotičnim električnim impulsima u pretkomorama
- atrijalno treperenje- slično kao i fibrilacija samo su otkucaji ritmičniji i organizovaniji
- supraventikularna tahikardija- uključuju mnoge oblike aritmija poreklom iznad komora u pretkomorama ili atrioventrikularnom (AV) čvoru.
- Volf-Parkinson-White sindrom- urođena supraventrikularna tahikardija ali bez simptoma do odraslog doba.
*Tahikardije u komorama
- Ventrikularna tahikardija- abnormalni električni impulsi u komorama
- Ventrilularna fibrilacija- brzi,haotični električlni impulse uzrokuju da komore neefikasno podrhtavaju umesto da pumpaju potrebnu krv u organizam.
- Produženi QT sindrom- povečani rizik od ubrzanih haotičnih otkucaja srca.
*Bradikardije
- Sindrom bolesnog sinusa- ako sinoatrijalni čvor koji je odgovoran za pravilan ritam srca, ne šalje pravilno impulse, puls se može menjati između bradikardije i tahikardije.
- Provodni blok- nastaje usled zakašnjenja ili nemogućnosti sprovođenja impulsa iz pretkomora u komore.
*Prerani otkucaji srca
Preuranjeni ili prevremeni otkucaji srca su otkucaji koji se javljaju kao dodatni otkucaji i pacijent ima utisak da je „srce preskočilo“.
Stanja koja dovode do aritmija?
- srčani udar koji se događa trenutno
- ožiljci na srčanom tkivu od prethodnog srčanog udara
- promene u strukturi srca (kardiomiopatija)
- blokirane koronarne arterije
- visok krvni pritisak
- hipertireoza
- hipotireoza
- dijabetes
- apneja
- infekcija COVID 19
- pušenje
- prekomerno konzumiranje alkohola i kafe
- narkomanija
- sters ili anksioznost
- genetika
- određeni lekovi i suplementi protiv prehlade i alergija
Faktori rizika
- bolest koronarnih arterija
- visok krvni pritisak
- urođene bolesti srca
- problemi sa tiroidnom žlezdom
- dijabetes
- obstruktivna apneja
- elektrolitni disbalans
Simptomi
- lepršanje u grudima
- tahikardija
- bradikardija
- bol u grudima
- kratak dah
- anksioznost
- umor
- vrtoglavica
- znojenje
- nesvestica
Komplikacije
određene aritmije mogu povečati rizik od nastanka:
- Moždani udar- aritmije su povešane sa povećanim rizokom od nastanka krvnih ugrušaka.
- Srčana insuficijencija- do otkazivanja srca može doći ako srce duže vreme neefikasno pumpa krv zbog atrijalne fibrilacije.
Dijagnoza
Da bi se postavila dijagnoza potrebna je anamneza, porodična istorija i sam pregled. Pored toga veliku ulogu ima elektrokardiogram ( EKG) koji može pokazati tačan grafik ritma srčanih impulsa. Takođe , može se raditi ultrazvuk srca koji će reći više o strukturi i pokretima srca. Strest test ili test opteređenja srca na traci ili biciklu govori o tome da li ishemijske bolesti koronarnih arterija doprinose aritmijama.
Terapija
Lečenje je potrebno samo ako aritmija izaziva ozbiljnije simptome i komplikacije. Lečenje bradikardije koja nema uzrok, rešava se postavljanjem pacemakera (mali uređaj sa elektrodama koji se ugrađuje i zamenjuje prirodan vodič srca). Lečenje tahikardije obuhvata: lekove za kontrolu pulsa, lekove za razređivanje krvi kod atrijalne fibrilacije, zatim kardioverziju gde se srču isporučuje elektro šok koji vraća normalan ritam i ablaciju katetera –u ovom postupku lekar provlači jedan ili više katetera kroz krvne sudove do srca. Elektrode na vrhovima katetera mogu da koriste toplotu,ekstremnu hladnoću ili radiofrekfentnu energiju da sprže deo tkiva srčanog mišića koji je odgovorn za aritmiju.