Države Evropske unije moraju da koriste sve dostupne covid 19 vakcine u borbi protiv pandemije korona virusa, a prerano je reći da li je i koja vrsta najbolja, saopštila je juče Evropska agencija za lekove EMA. Ova odluka došla je zbog toga što nekoliko zemalja EU ograničava, odnosno zabranjuje upotrebu takozvanih vektorskih vakcina poput AstraZeneca i Johnson & Johnson, zbog njihove povezanosti sa retkim krvnim ugrušcima, i umesto toga se odlučuju za mRNA vakcine poput Pfizer i Moderne.
Za interes javnog zdravlja
– Pandemija još uvek traje i veoma je važno da u ovoj borbi protiv nje koristimo sve opcije koje su nam na raspolaganju – izjavio je za medije Marco Cavaleri, šef strategije za vakcinaciju u Evropskoj agenciji za lekove, navodeći da je „na državama članicama kako da koriste sve postojeće covid 19 vakcine u najboljem interesu javnog zdravlja“.
EMA je ranije ove nedelje demantovala da je Cavaleri u intervjuu za italijanske novine predložio ukidanje vakcine AstraZeneca, čak i za ljude starije od 60 godina, na koje je trenutno ograničena u velikom broju država.
„Drago nam je što imamo toliko mogućnosti“
Stručnjak EMA dodao je da je „vrlo teško reći“ koja vrsta tehnologije covid 19 vakcine bi se u budućnosti mogla pokazati kao najdominantnija, kao i da su sve postojeće vakcine protiv korona virusa „već spasile hiljade i milione života„.
– Da li će u budućnosti postojati određena vrsta vakcine poput mRNA, koja će ostati glavna ili ne, da li će druge platforme tehnologije postati i koristite se kao pomoćna vakcina koja bi mogla da igrati važnu ulogu u kontroli ovog korona virusa, trenutno je teško reći. Drago nam je što imamo toliko mogućnosti – rekao je Cavaleri.
Četiri vakcine dozvoljene, peta u razmatranju
EMA je trenutno za države EU odobrila korišćenje četiri vakcine: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. U procesu razmatranja je nemačka i CureVac koja je pretrpela „udarac“ kada su privremeni, najnoviji rezultati ispitivanja objavljeni u sredu pokazali da je efikasna samo 47 odsto. Taj nivo efikasnosti pada ispod praga koji je propisala EMA, a koji iznosi od 50 odsto efikasnosti. Ali, kako je najavio Cavaleri, „to ne znači da EMA neće razmatrati još dokaza o efikasnosti pre nego što donese konačnu odluku“. U međuvremenu je EU regulator otkrio da je određen broj doza Johnson & Johnson vakcina sklonjen i neće se koristi u EU iz predostrožnosti, nakon što je u SAD, a napravljena u isto vreme, formula te vakcine pomešana sa materijalom iz druge.