KRUŠINA – Rhamnus frangula
Krkavina, pasja leska, krušina je stablo, najčešće 2–3 m vi sine, uspravljeno i granato. Kod nas je ima dosta po vlažnim šumama, po lugovima, pored reka, na rečnim ostrvima i kraj potoka. Cveta u maju i junu. Zreli plodovi su crni. Od krušine se skida kora sa mlađih stabala i sa debljih grana krajem zime i početkom proleća. Kora je tanka, spolja crvenkasta, s unutrašnje strane žuta. Ukusa je gorkog, pomalo oporog i neprijatnog. Pljuvačku boji žuto.
Lekovita svojstva
Kora mora da se osuši i da se takva ostavi da stoji najmanje godinu dana pa tek onda da se upotrebi kao pouzdano blago sredstvo za pročišćavanje. Sveža kora koja nije odležala bar godinu dana nije dobra, jer tera i na povraćanje i na stolicu. Dok stoji, u njoj se polako vrši oksidacija određenih sastojaka pa se time gubi njeno nepovoljno delovanje, ona postaje sve bolja i prijatnija kao lek.
Kora od krušine se traži za izradu raznih biljnih čajeva za pročišćavanje, za regulisanje rada organa za varenje i sl. Kad se nema vremena da se čeka da istekne godinu dana u njenom ležanju i oplemenjivanju. Onda se isti efekat postiže ako se kora greje jedan sat uz veliko strujanje vazduha na temperaturi od sto stepeni. Tako se za ovo kratko vreme izvrši oksidacija sastojaka i kora je spremna za upotrebu.
Kora od krušine sadrži antrahinonska jedinjenja i upotrebljava se u obliku odvara ili ekstrakta kao dobro sredstvo za pročišćavanje. Kora od krušine je glavni sastojak u raznim čajevima za pročišćavanje koji se spravljaju i prodaju u apotekama.
Krušini je slična žestika ili ljigovina (Rhamnus fallax) koja raste u našim planinama kao žbun ili omanje drvo. Od ove biljke se upotrebljava kora kao zamena za koru od krušine. Kora od krušine kao i kora od žestike, u jačem odvaru, naročito dok su sveže, dobro deluju u lečenju šuge i drugih kožnih oboljenja.