MEČIJE GROŽĐE – Arctostaphylos uva ursi
Mečije grožđe, medveđe grožđe, medvedovo uho je trajan zimzelen, vrlo razgranat i po zemlji polegao žbunić. Raste po visokim planinama, na kamenitim obroncima, iznad zone šume. Ima crvenu, sjajnu bobicu oporog ukusa, veličine zrna graška.
Od medvećeg grožđa sakuplja se list u proleće, kad je biljka u cvetu. Suši se na promaji, u hladovini. Osušeno lišće je sitno, kruto, kožasto i debelo. Mirisa nema a ukusa je oporog i nagorkog. U njemu ima fenolskih jedinjenja (arbutin, metilarbutin) i mnogo tanina, pored drugih manje važnih sastojaka.
Lekovita svojstva
Lišće od ove biljke se upotrebljava u obliku odvara za lečenje organa za mokrenje. Najčešće se prepisuje čaj koji se sastoji od podjednakih količina lišća od medveđeg grožđa i trave sipanice (Herniariae herba). Od ovog čaja spravlja se odvar koji se pije umesto vode. On deluje kao pouzdano sredstvo za dezinfekciju mokraćnih puteva, jer sadrži pomenuta fenolska jedinjenja. Ta jedinjenja se izlučuju preko bubrega. Imaju jaku baktericidnu moć, dezinfikuju i leče razne infekcije mokraćnih puteva, teško mokrenje i slične tegobe.
Pre spremanja odvara od lišća medveđeg grožđa, bilo da je ono samo u pitanju ili u nekoj smeši sa drugim biljkama, treba ga zdrobiti da se iz njega mogu lakše izvući lekoviti sastojci. Odvar treba ovako spremiti: 2–3 kašike zdrobljenog lišća, odnosno čajne smese, preliti litrom obične, čiste, hladne vode i potom kuvati da vri 10–15 minuta. Ostaviti da se ohladi, procediti i od toga piti u toku dana 4–5 šolja.
Lekovita vrednost medveđeg grožđa pripisuje se fenolskim je dinjenjima.
Ovih sastojaka (arbutin, metilarbutin) ima u manjim ko ličinama i u nekim drugim biljkama koje mogu da se iskoriste kao zamene. Najbliža zamena je brusnica ili crvena borovnica (Vacci nium vitis idaea).