Sepsa je životno ugrožavajuće stanje i vodeći uzrok smrti u svim zemljama sveta. Procenjuje se da godišnje pogodi između 47 i 50 miliona ljudi, a usled posledica sepse svake godine umre najmanje jedanaest miliona ljudi.
Veliki stručni simpozijum „Svetski dan borbe protiv sepse 2023″, šesti po redu, održan je juče u beogradskom „Hotelu M“, u organizaciji Udruženja za kontinuiranu medicinsku edukaciju i Udruženja anesteziologa i intenzivista Srbije (UAIS).
Među više od 250 prijavljenih lekara-učesnika iz regiona bili su i organizatori ovog skupa, anesteziolozi prof. dr Nebojša Lađević i doc. dr Dejan Marković iz Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije (UKCS) u Beogradu i prof. dr Radmilo Janković, anesteziolog u Kliničkom centru Niš i predsednik Udruženja anesteziologa i intenzivista Srbije (UAIS).
Simpozijum je organizovan na najvišem profesionalnom nivou, sa velikim zadovoljstvom i organizatora i učesnika.
U atmosferi konstruktivne razmene iskustava, uz aktuelne preporuke za protokole lečenja sepse iz evropskih i svetskih vodiča, uvaženi učesnici su govorili na više različitih tema. Od prevencije ovog stanja kod hirurških pacijenata sa hematološkim oboljenjima, sepse kod akutne bubrežne insufisijencije i u akušerstvu, upotrebe beta-blokatora u septičkom šoku kod srčanih bolesnika, do urosepse, kao i sepse kod dece.
Bilo je reči i o tome kada početi sa ishranom bolesnika sa sepsom, prekomernoj ali i racionalnoj upotrebi antibiotika, brojnim drugim izazovima sa kojima se u kliničkom ambijentu lekari i drugo medicinsko osoblje susreću svakodnevno.
Prema postojećim podacima iz zapadnoevropskih zemalja i SAD, sepsa po svojoj učestalosti prevazilazi mnoga druga široko rasprostranjena oboljenja (moždani i srčani udar, maligne bolesti pluća, dojke i prostate zajedno, HIV).
Inače, Global sepsis aliance je osnovana 2012. godine, kada je 13.septembar i ustanovljen kao kao Svetski dan sepse.