Za lečenje teške alopecije areate kod odraslih ubuduće će se koristiti lek Leqselvi koji je Američka uprava za hranu i lekove FDA odobrila kompaniji Sun Pharma. Tablete Leqselvi (deuruxolitinib) od 8 mg su oralni selektivni inhibitor Janus kinaza JAK1 i JAK2, a predviđeno je da se lek koristi dva puta dnevno. U ispitivanjima, tri najčešća neželjena dejstva bila su glavobolja, akne i nazofaringitis.
Lečenje teške alopecije pokazalo odlične rezultate kod 30 odsto ispitanika
Odobrenje novog leka zasnovano je na podacima iz THRIVE-AA1 i THRIVE-AA2 nasumičnih, placebom kontrolisanih kliničkih ispitivanja faze 3, koja su obuhvatila ukupno 1.220 pacijenata sa alopecijom areatom koji su imali najmanje 50 procenata gubitka kose na skalpu za više od 6 meseci. Tokom 24 nedelje, više od 30 procenata pacijenata, koji su uzimali Leqselvi lek, doživelo je ≥80 procenata pokrivenosti vlasišta kose. Kako se navodi u obrazloženju FDA, jedna četvrtina pacijenata vratila je skoro svu kosu na glavi posle 24 nedelje (≥90 procenata pokrivenosti).
Šta je alopecia areata?
Alopecia areata je uobičajena autoimuna bolest kože što znači da imuni sistem našeg tela smatra da su zdrava tkiva opasna i počinje da ih napada. Bolest izaziva gubitak kose na koži glave, licu, a ponekad i na drugim delovima tela, kao što su pazuhe ili na nogama. Ljudi sa alopecijom areatom najčešće gube kosu u pečatima ili kružnim mrljama veličine novčića na koži glave, ali u težim slučajevima mogu da izgube svu kosu.
Iako alopecija areata može da se pojavi u bilo kom uzrastu, većina pojedinaca razvija bolest u ranijoj životnoj dobi. Više od 80 odsto slučajeva pokazuje znake bolesti pre 40. godine, a 40 procenata pacijenata doživljava simptome već do 20. godine. Istraživanja pokazuju da je veća verovatnoća da će žene razviti alopeciju areatu nego muškarci.