Vesti

Za agresivan i teško izlečiv rak dojke formulisana nova vakcina: Kako deluje eksperimentalna terpija protiv trostruko negativnog karcinoma

Priredio/la: I. V.

Agresivan, trostruko negativan karcinom dojke je vrsta raka koji ne može da se leči  hormonskom terapijom jer ga ne pokreće nijedan od tri hormona koji obično podstiču razvoj raka dojke

Agresivan i teško izlečiv rak dojke ubuduće bi uspešno mogao da se leči  eksperimentalnom vakcinom koja bi bila neka nova nada ženama kojima je dijagnostikovan agresivan i teško izlečiv oblik raka dojke, pokazala su nova istraživanja.

Za agresivan rak dojke ne postoji hormonska terapija

Istraživači sa Washington University School of Medicine utvrdili su da vakcina bezbedna i efikasna protiv trostruko negativnog karcinoma dojke – vrsta raka koji se ne može lečiti hormonskom terapijom jer ga ne pokreće nijedan od tri hormona koji obično podstiču rak dojke.

Dobre vesti, kako kažu naučnici sa Washington University School of Medicine, 16 od 18 pacijenkinja nije više imalo rak dojke 3 godine nakon što su primile vakcinu. Istraživači objašnjavaju da eksperimentalna vakcina deluje tako što nauči imuni sistem pacijenta da ubije sve preostale ćelije raka, a rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Genome Medicine.

– Ovi rezultati su bili bolji nego što smo očekivali – priznaje viši istraživač dr William Gillanders,  profesor hirurgije na Washington University School of Medicine u Sent Luisu.

Za agresiva rak dojke deluje tako što uči imuni sistem pacijenta da ubije sve preostale ćelije raka

Rano kliničko ispitivanje uključivalo je 18 pacijenatkinja sa trostruko negativnim karcinomom dojke koji se nije proširio na druge delove tela. Naučnici podsećaju da za agresivan, odnosno trostruko negativan rak dojke ni dan danas ne postoji ciljana terapija. Ovaj karcinom mora da se leči tradicionalnim pristupima kao što su hirurgija, hemoterapija i terapija zračenjem. Sve učesnice studije bile su podvrgnute hemoterapiji, nakon čega je usledila operacija za uklanjanje tumora dojke, naglasili su istraživači.

Istraživački tim je analizirao tumorsko tkivo nakon operacije kako bi pronašao jedinstvene genetske mutacije u ćelijama raka pacijenata. Zatim su napravili personalizovanu vakcinu protiv raka za svakog pacijenta, na osnovu tih mutacija. Svaka pacijentkinja je primila tri doze vakcine, koja je naučila njihov imuni sistem da prepozna ključne mutacije u svojim specifičnim tumorima dojke i napadne ćelije raka, objasnili su naučnici. Rezultati su pokazali da je 14 od 18 pacijenatkinja sa trostruko negativnim karcinomom dojke razvilo imuni odgovor na vakcinu.

Naučnici najavili razvoj još više ovakvih vakcina

– Uzbuđeni smo zbog efekta ovih neo-antigenskih vakcina. Nadamo se da ćemo moći da razvijemo još više ovakvih vrsta vakcina i pomognemo u poboljšanju ishoda lečenja pacijenata sa agresivnim karcinomom – izjavio je dr Gillanders podsećajući da su potrebna veća klinička ispitivanja kako bi se dokazala efikasnost vakcine.

– Priznajemo ograničenja ove vrste analize, ali nastavljamo da sledimo ovu strategiju vakcine i imamo stalna nasumična kontrolisana ispitivanja koja prave direktno poređenje između standarda nege plus vakcine, naspram samog standarda nege. Ohrabreni smo onim što vidimo sa pacijentima koji su do sada primili vakcinu – ističe dr Gillanders.