Naslovna / Zdravlje

Bol i krvarenje zbog rascepa i pukotina u anusu: Šta je analna fisura, a šta fistula

Priredio/la: Ma.R.|15:00 - 20. 11. 2024.

Bol i krvarenje iz anusa zahteva posetu lekaru koji će proceniti da li je u pitanju akutni ili hronični oblik nekog problema koji, pored hemoroida ili tumora, mogu biti i analna fisura ili fistula

Analna fisura Analna fisura i analna fistula: reč je o dva različita stanja Foto: Shutterstock

Analna fisura je mali, najčešće tanki rascep sluzokože anusa uglavnom uzrokovan tvrdom stolicom. Iako se često identifikuje sa analnom fistulom, reč je o dva različita stanja.

Analna fisura i analna fistula: Koja je najvažnija razlika?

Analna fisura je mala pukotina ili ranica u anusu, često prateći bol tokom pražnjenja creva i krvarenje. Nastaje iz različitih razloga pored tvrde stolice (posle porođaja, prekomernom upotrebom laksativa ili zbog jake dijareje), a lečenje zavisi od intenziteta i ozbiljnosti simptoma kao i uzroka.

Analna fistula je nestandardna veza između anusa i okolnog tkiva kože. Kada se razvije fistula, na površini kože oko anusa može da postoji jedna ili više vidljivih pukotina (rupa). Zapravo, u pitanju su spoljni otvori tankih „tunela“ (prolaza) prema analnom kanalu.

Zašto nastaje analna fistula

Izraz „fistula“ karakteriše tanak kanal koji se formira u toku zapaljenskog procesa i infekcije. Učestalija je pojava kod nekih bolesti kakve su zapaljenske (Kronova bolest). Nastali kanal je obično veza kraja debelog creva (rektuma), sa kožom oko anusa, ali može da se formira i između rektuma ili debelog creva i vagine i bešike. Pored Kronove bolesti, uzroci mogu da budu i traume tkiva tokom porođaja i divertikuloza creva. Gnojni apsces takođe može, ali ne mora da postoji.

Fistule mogu da se inficiraju kada nastaje i iscedak. U praksi se često sreću i gnojne kolekcije. Dijagnoza se postavlja nakon kliničkog pregleda,  anoskopije, kolonoskopije, fistulografije, ili fistulografije sa magnetnom rezonancom.

Analna fisura i uzroci pojave

Analnu fisuru često karakteriše jak bol tokom pražnjenja creva i neposredno nakon defekacije. Mogu se javiti i krvarenje i svrab. Sfinkter anusa (mišić) se širi tokom pražnjenja creva, kada se širi i fisura, koja tada može da prokrvari i da intenzivan bol.

Do ovog stanja često dolazi zbog neke povrede u analnoj regiji (tokom pražnjenja creva, naprezanja, velikog napora…). Zatvor je uobičajeni faktor rizika za formiranje analnih fisura, a tvrda stolica ili naprezanje takođe su uzročnici povreda analnog tkiva. Prolazak tvrde stolice kroz anus kod nekih ljudi izaziva mikro-povrede, koje, ako je ovo učestalo, mogu dovesti do pojave fisure.

Kako se leči analna fisura

Terapija kod akutne analne fisure uglavnom se svodi na konzervativne metode (promena navika u ishrani, korišćenje sredstava za omekšavanje stolice, upotreba kupki i lokalnih aplikacija lekova u vidu krema). Ako dođe do toga da fisura postane hronična, praktikuju se manje hirurške intervencije.

Cilj terapije je ublažavanje simptoma, izazivanje zarastanja i sprečavanje recidiva. Evo šta možemo da učinimo sami i olakšamo stanje:

  • promene u režimu ishrane ishrani (veći unos biljnih nos vlakana i tečnosti)
  • topla kupke (hidroterapija)
  • primena lokalnih anestetika (kreme ili supozitorije)
  • lekovi (NSAIL medikamenti mogu pomoći da se umanji bol i upala)

Ukoliko se suočavate sa bolom i krvarenjem tokom pražnjenja creva, obavezno se javite lekaru.

Kako se leči analna fistula

Lečenje fistule je uglavnom hirurško, jer ona teško zarasta sama od sebe. Mora biti individualno određeno u odnosu na tip fistule i ozbiljnost stanja. Evo metoda kojima se tretira analna fistula:

  • fistulotomija (otvaranje i ravnanje fistuloznog kanala kako bi se iznutra iniciralo zarastanje)
  • seton tehnika (postavlja se specijalna nit kroz fistulu koja će kontrolisati drenažu)
  • advancement flap kod složenijih slučajeva (rekonstrukcija tkiva koje zatvara fistulu)
  • fibrinski lepak i biološki čepovi (nehirurške metode za specifične slučajeve).

Analna fistula može da se javi kod svake osobe bez obzira na godine i zdravstveno stanje. Nažalost, ne možemo sprečiti pojavu, a metode prevencije svode se na ishranu sa dovoljno vlakana, redovnu fizičku aktivnost, održavanje higijene analne regije i blagovremeno lečenje infekcija.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo