Naslovna / Vesti

Rak pluća u Srbiji svakog dana dobije 20 osoba, a život izbubi 13 pacijenata

Priredio/la: I. V. |17:17 - 19. 11. 2024.

Na svaka dva sata u Srbiji od karcinoma umre jedan čovek, a od ove bolesti svakodnevno oboli 20 osoba. Početak skrining pregleda trebalo bi da popravi „crnu statistiku“

rak pluća Na svaka 2 sata od karcinoma pluća umre jedan čovek u Srbiji Foto: Shutterstock

Rak pluća je globalno karcinom od kojeg oboli i premine najviše ljudi u odnosu na sve druge vrste karcinoma. Kako bi se podigla svest o ovoj bolesti danas je organizovana panel diskusija „Udahni, tvoj je život“ na kojoj se govorilo o najnovijim mogućnostima prevencije, dijagnostike i lečenja karcinoma pluća, kao i podrške osobama koje se suočavaju sa ovim oboljenjem. Tim povodom skup „Udahni, tvoj je život“ okupio je predstavnike Udruženja medikalnih onkologa Srbije, Udruženja za borbu protiv raka pluća “Punim plućima” i Udruženja pacijenata Srbije.

Na svaka 2 sata umre po jedan pacijent koji ima rak pluća

Predstavnici struke na današnjem skupu još jednom su ukazali na zabrinjavajuću statistiku po kojoj u Srbiji od karcinoma pluća svakog dana oboli 20, a bitku izgubi čak 13 pacijenata.

Dr sci. med. Davorin Radosavljević sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije naveo je ovom prilikom da su podaci poražavajući u svetu i kod nas, te da na svaka dva sata jedna osoba u Srbiji umre od raka pluća.

– Iako je opaka bolest u pitanju, poslednjih godina zahvaljujući razvoju i napretku inovativnih terapija, uspešnije se leči. Za uspeh lečenja ključno je da bolest otkrijemo na vreme! Naša želja je da se pridružimo Evropskom planu za borbu protv raka i da kroz unapređenje prevencije, rane dijagnostike, dostupnosti inovativnih terapija za sve stadijume i sve tipove karcinoma pluća omogućimo pacijentima da žive duže i kvalitetnije – poručio je dr Radosavljević.

rak pluća

Učesnici panel diskusije „Udahni, tvoj je život“ povodom meseca posvećenog karcinomu pluća Foto: Tamara Babić

Simptomi bolesti nisu specifični, ali skrining smanjuje smrtnost

Simptomi ove teške bolesti nisu specifični, te se najčešće javlja kašalj koji se dovodi u vezu sa  pušenjem, pa se onda pacijenti kasno javljaju lekaru, naglašava doc. dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju, Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.

Skrining je od izuzetnog značaja za rano otkrivanje bolesti što je direktno povezano sa uspehom lečenja i smanjenja smrtnosti.

– U saradnji sa Ministarstvom zdravlja Klinika za pulmologiju UKCS je počela skrining koji će se, za početak, obavljati na teritoriji Beograda, za sve građane koji imaju više od 50 godina i čiji je pušački staž duži od 30 godina –  istakao je dr Stjepanović.

Rak pluća u ranoj fazi otkriveno kod 120 žitelja Vojvodine tokom 4 godine skrininga

Doc. dr Goran Stojanović sa Instituta za plućne bolesti Vojvodine dodao je da se projekat ranog otkrivanja raka pluća u Vojvodini sprovodi od 2020. godine uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo i Instituta za plućne bolesti Vojvodine.
– Za četiri godine skrininga pregledano je više od 10.000 građana sa visokim faktorima rizika, gde je otkriveno više od 120 karcinoma pluća u ranom stadijumu što je i glavni cilj projekta. Na žalost, bolest se kod nas otkiva relativno kasno, u odmaklim stadijumima bolesti. Ukoliko bolest otkijemo u ranijim stadijumima šanse za izlečenje su veće – kaže dr Stojanović.

Beba Golubović iz Udruženja pacijenata Srbije istakla je da su udruženja sve značajniji izvor informacija o inovativnim terapijama i da se čak 27 odsto pacijenta informiše o najsavremenijim metodama lečenja na ovaj način.

– Rezultati najnovijeg istraživanja Udruženja pacijenata Srbije pokazuju i da raste poverenje u lekare, da je za uspeh lečenja od ključnog značaja dobra komunikacija između pacijenata i lekara kao i da je veoma važno da podaci do kojih pacijenti dolaze sami budu iz pouzdanih izvora – navela je Golubović.

Imunoterapija je jedna od najsavremenijih terapijskih opcija za lečenje karcinoma pluć

Dr sci. med. Jelena Spasić sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije, pored svakodnevnog lečenja obolelih od karcinoma pluća učestvovala je i u pripremi internet stranice www.imunoterapija.rs na kojoj pacijenti mogu da dobiju više informacija o ovom vidu terapije.
Imunoterapija je jedna od najsavremenijih terapijskih opcija za lečenje karcinoma pluća, ali ne i  jedina. Odluku o terapijskom izboru donosi multidisciplinarni stručni tim lekara na osnovu molekularnog statusa tumora i važan je individualan pristup svakom pacijentu. Imunoterapija je uz target terapiju, omogućila da pacijenti sa karcinomom pluća imaju duže preživljavanje uz očuvan kvalitet života – navela je dr Spasić.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo