Naslovna / Vesti

Koji su najsmrtonosniji karcinomi: 5 najopasnijih vrsta raka za žene i 5 tipova od kojih stradaju muškarci

Priredio/la: I. V. |15:00 - 14. 11. 2024.

Posle srčanih bolesti, rak je drugi najčešći uzrok smrti u svetu, a najviše života odnosi nekoliko vrsta karcinoma koji podjedanko oboljevaju i muškarci i žene

najsmrtonosniji karcinom Najopasniji karcinomi nisu isti za žene i za muškarce Foto: Shutterstock

Najsmrtonosniji karcinomi su one vrste raka od kojih ima najviše smrtnih slučajeva godišnje s tim što se ta statistika razlikuje za žene u odnosu na muškarce. Svaki rak je opasna bolest ali kao najsmrtonosniji karcinomi izdvajaju se karcinom pluća, rak debelog creva i rak pankreasa. Međutim, procena najagresivnijih vrsta karcinoma zavisi od mnogih faktora, a neki od njih su stadijum raka pri postavljanju dijagnoze, vrsta karcinoma, kao i tretman koji pacijent prima.

U odnosu na prošlu godinu, u 2024. veći broj obolelih i preminulih od karcinoma

Posle srčanih bolesti, rak je drugi najčešći uzrok smrti u svetu. Prema nedavno objavljenoj statistici, American Cancer Society procenjuje da će među njihovom populacijom ove 2024. godine biti 2 miliona novih slučajeva raka ukupno, da će od karcinoma preminuti 611.720 Amerikanaca, dok će dnevno biti 1.680 smrtnih slučajeva.

Dr Andrew Nish, medicinski direktor John Stoddard Cancer Center  bavio se statistikom raka za 2024. godinu koju je objavilo Američko društvo za rak u godišnjem izveštaju. Kako je primetio, u  odnosu na prošlu, 2023. godinu, statistika karcinoma se povećala – više je obolelih, ali i preminulih osoba. Dr Nish ističe da će jedna od 3 žene razviti rak tokom svog života, dok je kod muškaraca alarmantnija situacija – svaki drugi može da dobije karcinom.

Najsmrtonosniji karcinomi se razlikuju u odnosu na pol

Iako rak pluća spada u najsmrtonosniji rak za muškarce i žene, te stope opadaju u razvijenijim delovima sveta kako zbog smanjenja broja pušača tako i zbog poboljšanja tretmana za rak pluća nemalih ćelija. Rak jetre spada u top 5 smrtonosnih karcinoma kod muškaraca, ali ne i kod žena. Karcinom dojke je drugi smrtonosni rak za žene, a rak materice je u prvih 5 najopasnijih karcinoma.

5 najopasnijih karcinoma kod muškaraca

1. Rak pluća i bronhija – Mnogim ljudima sa rakom pluća bolest se dijagnostikuje kada je već u poodmakloj fazi. To znači da je veća verovatnoća da će na kraju umreti od raka pluća, a pušenje je najčešći uzrok ovog karcinoma. Postoje dva tipa karcinoma pluća – karcinom pluća malih ćelija i rak pluća ne-malih ćelija. U zavisnosti od vrste i stadijuma, lečenje može uključivati operaciju, hemoterapiju i/ili terapiju zračenjem.

2. Rak prostate – Obično se razvija kod muškaraca nakon 50 godina, a većina slučajeva se javlja kod starijih od 65 godina. Statistika pokazuje da je retkost da muškarci mlađi od 40 godina razviju rak prostate. Studije su otkrile da muškarci koji redovno puše i konzumiraju ishranu bogatu mastima imaju povećane šanse za razvoj raka prostate. Takođe, muškarci koji su podvrgnuti terapiji testosteronom imaju veći rizik od razvoja ovog karcinoma zbog povećanja testosterona koji stimuliše rast prostate.

3. Kolorektalni karcinom (rak debelog creva i rektuma) – U početku, kolorektalni karcinom izaziva malo ili nimalo simptoma. Ako se rano „uhvati“, može se lečiti i ima dobre petogodišnje stope preživljavanja. Petogodišnje stope preživljavanja mere koliko ljudi sa ovim stanjem još uvek živi 5 godina nakon što im je bolest dijagnostikovana. Stopa preživljavanja za osobe sa lokalizovanim, ranim stadijumom kolorektalnog karcinoma je oko 91 odsto. Ali, rano otkrivanje čini samo jedan od tri slučaja, a petogodišnje stope preživljavanja za uznapredovali kolorektalni karcinom su mnogo niže. Treba napomenuti da su ovi karcinomi u porastu kod mlađih ljudi. Lekari podsećaju da je kolonoskopija preventivni pregled koji može da otkrije i leči rak debelog creva u ranim fazama. Mali karcinomi u ranoj fazi mogu da se uklone tokom kolonoskopije, dok veći tumori obično zahtevaju operaciju. Ponekad se kombinuje sa hemoterapijom, zračenjem, ciljanom terapijom i/ili imunoterapijom. Ovi tretmani smanjuju tumore i ograničavaju njihovo širenje.

4. Rak pankreasa – Rak pankreasa je agresivan karcinom. Često brzo ubija čoveka i izaziva bolne simptome kao što su:

  • Bol u stomaku
  • Blokirane žučni kanali (cevčici koje izvode digestivne tečnosti iz jetre)
  • Krvarenje
  • Ascites – nakupljanje tečnosti u stomaku.

Ljudima sa ovom vrstom raka često je potrebna operacija i hemoterapija. Zračenje može da se koristi za smanjenje tumora kada ne mogu da se uklone, a operacija za izlečenje raka pankreasa moguća je samo u 10 do 20 odsto slučajeva. Još uvek ne postoje pouzdane opcije skrininga za rak pankreasa, a osobe sa većim rizikom treba da imaju redovne ultrazvučne i MRI/CT testove.

5. Rak jetre – Rak jetre i rak intrahepatičnog žučnog kanala imaju kombinovanu petogodišnju stopu preživljavanja od 21,6 procenata. Karcinom jetre je jedan od vodećih uzroka smrti od raka širom sveta. Širom sveta, najčešći faktor rizika za rak jetre je hronična infekcija virusom hepatitisa B (HBV) ili virusom hepatitisa C (HCV). HBV se prenosi sa osobe na osobu putem telesnih tečnosti, kao što su krv i sperma, dok se HCV prenosi kontaktom sa zaraženom krvlju. Karcinom koji je u bliskoj vezi sa rakom jetre je rak intrahepatičnog žučnog kanala, koji počinje u kanalima koji prenose žuč iz jetre i žučne kese do tankog creva, gde žuč pomaže u varenju masti iz hrane.

Najsmrtonosniji karcinomi kod žena

1. Rak pluća i bronhija

2. Rak dojke – Rak dojke je karcinom koji se stvara u tkivima dojke – obično u kanalima (tubusima koji prenose mleko do bradavice) ili režnjevima (žlezdama koje stvaraju mleko). Javlja se i kod muškaraca i kod žena, iako je kod muškaraca redak. Rak dojke izazivaju ćelije raka u sluznici lobula ili kanala dojke i to čini oko 30 odsto novih slučajeva raka kod žena svake godine. Obično je potrebno vreme da ćelije postanu potpuno maligne i napadnu druga tkiva. Lečenje raka dojke varira u zavisnosti od vrste i stadijuma karcinoma, kao i opšteg zdravlja žene. Operacija može da bude opsežna (mastektomija) ili se primenjuje lumpektomija – zahvat za očuvanje dojke.

Pored operacije dojke, bolest može da se leči:

  • Radiacijskom terapijom, koja koristi protone ili rendgenske zrake za ubijanje ćelija raka
  • Hemoterapijom, koja koristi lekove za lečenje raka
  • Hormonskom terapijom, koja usporava ili zaustavlja rast tumora koji reaguju na specifične hormone poput estrogena
  • Biološkom terapijom
  • Imunološkom terapijom

3. Kolorektalni karcinom (rak debelog creva i rektuma)

4. Rak pankreasa

5. Rak jajnika – Rak jajnika javlja se kada mutirane ćelije u jajnicima ili jajovodima – kanalima povezuju jajnike sa matericom, počnu da se razmnožavaju na nekontrolisani način. Ovaj ženski  karcinom ima petogodišnju stopu preživljavanja od 50,8 odsto, a bolest je jedan od vodećih uzroka smrti od raka kod žena, zajedno sa rakom pluća i tumorom dojke.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.
TEME:
Vaš komentar nam je dragocen!

Ostavite odgovor

Preporučujemo