Groznica Zapadnog Nila je prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanovic Batut“ u Srbiji do 20.avgusta dijagnostikovana kod 39 osoba. Uzrok je infekcija istoimenim virusom, koji se na ljude i životinje prenosi ubodom zaraženog komarca.
Od tog broja na teritoriji Beograda je zabeleženo 12 slučajeva. Prim. mr sci. med. dr Slavica Maris, specijalista epidemiologije i načelnik Jedinice za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd, kaže u razgovoru za eKlinika portal da nema razloga za paniku, ali da treba koliko je to u našoj moći da se zaštitimo od uboda ovih insekata i dodaje:
– U ovom periodu godine je uobičajeno da se pojave sporadični slučajevi groznice Zapadnog Nila. „Pik“ obolevanja je rezervisan upravo za mesec koji je u toku, avgust. Kada govorimo o teritoriji glavnog grada, može se reći da je broj od 12 slučajeva od početka godine očekivan, budući da je on u neepidemijskim godinama do 30 obolelih.
Dr Maris podseća da je infekcija ovim virusom u prethodnoj godini imala epidemijske razmere, a da to sada nije slučaj.
Prema doktorkinim rečima, gotovo 80 odsto slučajeva nakon uboda zaraženog komarca prolazi asimptomatski, odnosno bez ikakvih simptoma bolesti . Ako se simptomi ipak ispolje, uglavnom su tipični za ovu infekciju i upravo zbog njih se pacijenti i javljaju lekaru.
– To su povišena temperatura, glavobolja, mučnina, povraćanje. Ređe se javlja prolazni osip u regiji grudi, leđa ili stomaka, kao i otok limfnih čvorova. Sve su to uglavnom blaži oblici bolesti, kod kojih simptomi prolaze u toku nekoliko dana, a u retkim slučajevima mogu trajati i više nedelja.. Kod težeg oblika, koji se javlja otprilike kod jednog od 150 zaraženih može doći i do ukočenosti vrata, promene svesti (konfuzije, stupora), konvulzija, slabosti mišića, čak i do kome ili paralize – upozorava dr Maris.
I žene i muškarci jednako su podložni obolevanju od groznice Zapadnog Nila. Ključna okolnost je, kako kaže naša sagovornica, izloženost ubodu komaraca, od kojih oni zaraženi prenose virus.
– Veći rizik za razvoj teže, neuroinvazivne forme bolesti, kada u kliničkoj slici imamo simptome i znake meningitisa (zapaljenje moždanih ovojnica) ili encefalitisa (upalu mozga), imaju osobe starije od 60 godina, one koje imaju neko hronično oboljenje (kardiološko, endokrinološko – naročito dijabetes, onkološko …), kao i svi koji imaju oslabljen imunitet. Sve imunokompromitovane osobe trebalo bi da ulože dodatni oprez i da se potrude da izbegnu ubode komaraca – naglašava u razgovoru za naš portal prim. mr sci. med. dr Slavica Maris.
Nema specifične terapije za infekciju virusom zapadnog Nila. Terapija je simptomatska, objašnjava dr Maris, što znači da se propisuje i sprovodi u odnosu na simptome. U slučaju teže kliničke slike, oboleli se hospitalizuje.
Sagovornica eKlinika portala ističe da je najefikasniji način prevencije sprečiti ubod komarca. Evo i ostalih mera: