Svrab stopala je često uzrokovan suvom, iritiranom kožom, a stanja kože poput gljivične infekcije ili ekcema takođe mogu uzrokovati svrab. Nepovezana stanja poput neuropatije ili bolesti jetre takođe mogu da izazovu svrab. Češanje može da pruži privremeno olakšanje, ali, nažalost, to takođe može da dovede do bakterijske infekcije, što izaziva još jači svrab.
Suva koža se prvo dovodi u vezu sa svrabom stopala, al on može da se javi i zbog uslova životne sredine, faktora načina života i drugih uzroka kao što su:
Stopala nemaju lojne žlezde, koje proizvode masnoću koja bi vlažila kožu. Ne treba zaboraviti da je koža na stopalima deblja nego na drugim delovima tela, a kada dodate dugotrajni pritisak i trenje od stajanja ili hodanja, koža može da postane posebno tvrda. Savet dermatologa je da se rdovno koriste kreme i losioni za omekšavanje kože, sprečavanje pucanja i ublažavanje svraba.
Osim navedenog, svrab stopala moža da izazove i neadekvatne, odnosno nekvalitetna obuća, na primer obuca od plastike i veštačke kože, zatim vlaga, presušena koža, razni iritansi, bakterije, virusi, paraziti i gljivice. Reakciju u vidu svraba, a posebno na stopalima, može da izazove bilo koje nadražujuće sredstvo, čak i uobičajeni preparati na negu kože, lekovi ili masti koje se koriste za lečenje drugih stanja, ali i novi deterdžent za pranje veša.
Iako svrab stopala obično nije razlog za zabrinutost, on može da se javi kao simptom nekog ozbiljnog stanja ili oboljenja, na primer:
Lekaru se treba obratiti ako svrab stopala ne popušta, uprkos pojačanoj higijeni ili ako se simptomi vremenom pogoršavaju. Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze i detaljnog fizičkog pregleda, a terapija se određuje prema uzroku. Dobre navike i pravilna nega stopala mogu da pomognu u smanjenju svraba i sprečavanju komplikacija, poput razvoja gljivičnih infekcija. Savet lekara je da treba: :