Zdravlje

Ovo je 5 manje poznatih brojeva za očuvanje zdravlja

Priredio/la: V.St.

Osim uobičajenih parametara poput visine krvnog pritiska ili broja koraka, postoje manje poznati, ali jednako važni brojevi koji otkrivaju stanje našeg tela i rizik od bolesti. Otkrijte šta oni znače i kako nam mogu pomoći u očuvanju zdravlja

Kada razmišljamo o zdravlju, često se fokusiramo na brojeve poput vrednosti krvnog pritiska, BMI-ja ili broja koraka koje pređemo svakog dana. Međutim, postoji još nekoliko ključnih brojeva koji igraju jednako važnu ulogu u našem zdravlju, sa kojim možda nismo dovoljno upoznati. Dr Elisabeth Bower, lekar interne medicine i asistent na Univerzitetu Oregon Health and Science, podelila je nekoliko manje poznatih brojeva koji mogu biti ključni za očuvanje dobrog zdravlja.

Prvi broj

5Minimalan broj godina sa stabilnom telesnom težinom

Studija iz 2004. godine sugeriše da žene koje uspevaju da održavaju istu telesnu težinu pet ili više godina imaju znatno bolji imunološki sistem. Održavanje stabilne telesne mase ne samo da poboljšava zdravlje srca i krvnih sudova, već igra i ključnu ulogu u prevenciji mnogih bolesti. Konstantna telesna težina može povećati sposobnost za borbu protiv infekcija i brži oporavak od bolesti.

Drugi broj

82Maksimalan broj santimetara u struku

Obim struka je jedan od pokazatelja rizika za obolevanje od srčanih bolesti. Prema istraživanjima, struk širine veće od 82 cm kod žena (a kod muškaraca veći od 93 cm) ukazuje na veći rizik od obolevanja od srčanih bolesti. Što je stobim struka veći, to je veći rizik od pojave povišenog krvnog pritiska, dijabetesa i drugih srčanih problema. Trudite se da vaš struk bude odgovarajućeg obima kako biste smanjili ove rizike i poboljšali opšte zdravlje.

Treći broj

48Maksimalan broj sati između fizičke aktivnosti

Naučnici sa Univerziteta u Misuriju otkrili su da, ako prođe više od 48 sati bez fizičke aktivnosti, naše telo počinje da taloži mast umesto da sagoreva kalorije. Aktivnost ne mora biti intenzivna, ali redovna fizička aktivnost (računa se i brzo hodanje) svakih nekoliko dana može značajno ubrzati naš metabolizam, povećati energiju i smanjiti rizik od gojaznosti.

Četvrti broj

40 – Minimalan broj kilograma (u zavisnosti od pola i uzrasta) koje bi trebalo da stisnete jednom rukom

U jednoj od novijih studija, naučnici su utvrdili da je slab stisak ruke rani znak opadanja kognitivnih sposobnosti, što vodi do demencije. Što je stisak slabiji, na svakih pet kilograma manje – poređenja radi, prosečan 30-godišnji muškarac ima jačinu stiska od oko 40 kilograma – dolazi 18 odsto veći rizik od ozbiljnih kognitivnih problema. Takođe, prošlogodišnjim istraživanjem utvrđeno je da je jačina stiska ruke važan indikator opšteg zdravlja i da može da bude faktor koji pruža uvid u gustinu kostiju, kao i kognitivne sposobnosti, depresiju, spavanje i rizik od smrti. Stručnjaci objašnjavaju da je postepeno slabljenje stiska ruke prirodan proces, jer mišići počinju da gube snagu već u četrdesetim godinama, dok se taj pad značajno ubrzava nakon sedamdesete.

Peti broj

60 do 100Broj otkucaja srca u stanju mirovanja

Broj koji se smatra normalnim za otkucaje srca u mirovanju, za većinu ljudi je između 60 i 100 otkucaja u minuti. Ako je vaš puls niži od 60, a imate i simptome poput vrtoglavice, to može ukazivati na problem sa srcem ili štitnom žlezdom. S druge strane, broj otkucaja iznad 100 može biti znak loše fizičke kondicije, stresa ili nekih ozbiljnijih zdravstvenih priblema. Praćenje otkucaja srca u mirovanju može nam pomoći da prepoznamo potencijalne zdravstvene probleme pre nego što postanu ozbiljni.

Ovi brojevi, iako manje poznati, mogu nam pomoći da se bolje brinemo o svom zdravlju. Njihovim redovnim praćenjem i ukoliko je potrebno promenama životnih navika, možemo preventivno delovati ppre nego što se ozbiljniji zdravstveni problemi pojave. Nemojte zaboraviti da zdravlje zavisi od malih, ali važnih koraka!