Zdravlje

Škljocajući prst – dijagnoza koja se rešava zahvatom bez rezova

Piše: I. V.

Kada se prst zakoči prilikom savijanja u dlan i pri tome se čuje zvuk sličan škljocanju, vaša dijagnoza glasi "škljocajući prst"

Kada dobijete dijagnozu „škljocajući prst“ to znači da imate problem sa prstom koji nakon savijanja često ume da se zakoči u šaci. Fenomen škljocajućeg prsta obično se javlja pri naglom pokretu, kada ispruženi prst prilikom savijanja ostane nepokretan, kao da je „zaključan“. Da biste ga vratili u normalan položaj potreban je priličan napor –  ili pomoć druge šake, a nekad čak i pomoć druge osobe. Iako je dijagnoza u jednini, škljocajući prst može da zahvati jedan ili više prstiju.

Uzrok nepoznat nauci

– Škljocajući prst je oboljenje tetiva fleksora šake kod kojeg, kada se prst savije, on ostaje u savijenom položaju, ili prilikom ispravljanja dolazi do preskakanja tetive, gde postoji i škljocajući zvuk po kome je fenomen dobio naziv – objašnjava za portal eKlinika dr Mladen Damnjanović, specijalista ortopedije. Zašto se ovaj problem, u medicini poznat kao stenozantni tendosinovitis, uopšte javlja, za nauku je još uvek nepoznanica, a kako ističe dr Damnjanović, kod škljocajućeg prsta dolazi do zadebljanja tetive i, kada prilikom savijanja prst prođe ispod ligamenta (koji se naziva A1 pulley) ona se zaglavi i ne može da klizi.

Operacija trajno rešava problem

– Oboljenje prsta u početku može biti bolno, posle par meseci prst ostaje da škljoca i blokiran je, ali bol nije više tako izražen. Škljocajući prst ne utiče na okolna tkiva, samo izaziva škljocanje, što obično smeta pacijentu – naglašava dr Mladen Damnjanović i dodaje da se neoperativni tretman preporučuje samo ako nije izraženo škljocanje, inače nema toliko efekta.

– Operacijom se tetiva trajno oslobađa, ali oporavak posle operacije i bolni ožiljak su česti problemi. Tretman škljocajućeg prsta bez operacije, koji je pokazao najbolje rezultate, a najmanje je invazivan stručno se zove perkutano oslobađanje tetive iglom. To je nehirurška procedura gde se u lokalnoj anesteziji, sa više uboda sterilnom iglom preseca ligament koji blokira tetivu. Odmah posle procedure prst prestaje da škljoca. Kod ovog tretmana nema rezova i oporavak traje nekoliko dana, a prst ili više njih, odmah se ispravljaju – kaže specijalista ortopedije dr Damnjanović, napominjući da posle ovog zahvata pacijenti dobijaju preporuke za vežbe koje će raditi kod kuće, nekoliko nedelje nakon operacije.

Pre preuzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.