Folikulitis je bakterijska infekcija folikula dlake, najčešće prouzrokovana Stafilokokusom aureusom (Staphylococcus aureus). Folikuli su sitne kesice unutar kože, iz kojih se stvara i raste dlaka. Folikulitis može nastati na bilo kom delu tela na kom rastu dlake, ali najčešće se javlja u regiji butina, zadnjice, pazuha i vrata. Pojavljuje se u vidu ispupčenja, i može ličiti na osip ili akne. Može imati akutan ili hroničan tok i češće se javlja kod gojaznih ljudi.
Simptomi
- Površinska pustula – promena iznad nivoa kože ispunjena gnojem
- Blaga bol
- Svrab
- Peckanje
Dijagnoza
Doktor će na osnovu izgleda promene utvrditi da li se radi o folikulitisu. Važno je da napomenete vašem lekaru:
- Koliko dugo traje promena na koži?
- Da li amate još neke simptome koji nisu lokalni?
- Ako ste već imali folikulitis
Faktori rizika
Kao što smo već napomenuli, folikulitis uzrokuju bakterije ili gljivice. One mogu da dospeju direktnim kontaktom sa osobom koja već ima infekciju, ili korišćenjem zajedničkih peškira, sapuna ili odeće. Uobičajeno je da se ova infekcija dobije na bazenima ili spa centrima.
U ostale faktore rizika spadaju:
- Nošenje tesne odeće koja nije od pamučnih materijala i izaziva iritaciju
- Mikrotraume na koži poput onih uzrokovanih brijačem
- Oslabljen imuni sistem
- Nekupanje nakon obimnog znojenja
Terapija
Folikulitis je obično bezazlena infekcija koja prolazi sama od sebe, bez bilo kakavog lečenja. Ukoliko se folikulitis pojavi sa temperaturom, crvenilom koje se širi ili ranom iz koje izlazi gnojav sadržaj, potražite pomoć lekara.
Akutan folikulitis sa izraženijim tegobama ili sporom rezolucijom može zahtevati lokalnu ili oralnu primenu antibiotika, zbog eliminacije infekcije. Pored toga, nekada se primenjuju nesteroidni antiinflamatorni lekovi ili antihistaminici.