Deca

Ovaj sastojak u vodi za piće smanjuje IQ u detinjstvu i negativno utiče na kognitivni razvoj dece, pokazuje najnovija studija

Naučnici upozoravaju da što je viši nivo izloženosti fluoridu u vodi za piće - niži je koeficijent inteligencije kod dece

Fluorid u vodi dovodi se u vezu sa gubitkom IQ u detinjstvu u novoj studiji objavljenoj u američkom medicinskom časopisu JAMA Pediatrics. Ova studija mogla bi ponovo da pokrene debatu o bezbednosti fluorida u vodi, dovodeći u vezu viši nivo izloženosti fluoridu u vodi sa nižim IQ kod dece.

Koeficijent inteligencije IQ je mera sposobnosti rasuđivanja osobe

Koeficijent inteligencije ili IQ je mera sposobnosti rasuđivanja osobe. Drugim rečima, IQ test bi trebalo da proceni koliko dobro neko može da koristi informacije i logiku kako bi odgovorio na pitanja ili mogao da predviđa. Pravi test koeficijenta inteligencije je strukturirana, istražena i klinička procena sa psihološkom podrškom koju sprovodi obučeni profesionalac.

Istraživači sa National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) pregledali su 74 studije o izloženosti fluoridu i koeficijent inteligencije dece u 10 zemalja, uključujući Kanadu, Kinu i Indiju. Nova analiza otkrila je „statistički značajnu vezu“ između izloženosti fluoridu i smanjenih IQ rezultata. Konkretno, studija procenjuje da za svaki miligram po litru povećanja fluorida u urinu (markera ukupne izloženosti) koeficijent inteligencije dece pada za 1,63 poena.

Fluorid u vodi u visokim dozama izaziva neurotoksičnost

Neurotoksičnost fluorida u visokim dozama dobro je poznata, ali kontroverza leži u sugestiji studije da izloženost ispod 1,5 miligrama po litru, što je trenutno bezbednosna granica Svetske zdravstvene organizacije, takođe može da utiče na koeficijent inteligencije dece. Najvažnije je to što se u radu ne pojašnjava koliko bi niže od 1,5 mg/L moglo da bude opasno, ostavljajući pitanja o tome da li je potrebno prilagođavanje američkoj smernici od 0,7 mg/L.

Autori studije priznali su da „nije bilo dovoljno podataka da se utvrdi da li 0,7 mg/L izloženosti fluoridu u vodi za piće utiče na koeficijent inteligencije dece. Neki stručnjaci izrazili su značajnu zabrinutost u vezi sa metodologijom studije. Kako navode, skoro sve studije su rađene u drugim okruženjima gde postoje drugi zagađivači, drugi faktori koji se smatraju zbunjujućim faktorima,  a kao primer uzima se zagađenje ugljem u Kini.

Za ljudski mozak u razvoju, pre svega dece, fluorid u vodi za piće može da bude toksičan

Godinama zdravstveni stručnjaci nisu mogli da se slože oko toga da li fluor u vodi za piće može da bude toksičan za ljudski mozak u razvoju. Poznato je da izuzetno visoki nivoi fluorida izazivaju neurotoksičnost kod odraslih, a negativni uticaji na pamćenje i učenje prijavljeni su u studijama glodara, ali se malo zna o uticaju supstance na neurorazvoj dece. U meta-analizi, istraživači sa Harvard School of Public Health (HSPH) i China Medical University u Šenjangu po prvi put su kombinovali 27 studija i pronašli jake indikacije da fluorid može negativno da utiče na kognitivni razvoj dece. Na osnovu nalaza, autori kažu da ovaj rizik ne treba zanemariti i da je potrebno više istraživanja o uticaju fluorida na mozak u razvoju.

Sa druge strane debate, prednosti fluorisanja vode su dobro dokumentovane. Naučnici podsećaju da je program fluorisanja vode u SAD 1945. godine, brzo smanjio karijes kod dece i gubitak zuba kod odraslih, te je tako i dobio priznanje Centra za kontrolu i prevenciju bolesti CDC kao jedno od najvećih dostignuća javnog zdravlja 20. veka.

Fluorid, koji se takođe prirodno javlja u različitim nivoima, pomaže u obnavljanju minerala izgubljenih zbog razgradnje kiseline u zubima, smanjuje proizvodnju kiseline bakterijama koje izazivaju karijes i otežava ovim bakterijama da se lepe za zube. Međutim, sa fluoridnim pastama za zube koje su široko dostupne od 1960., neka istraživanja ukazuju na smanjenje povrata.