Ukoliko vi ili vaši ukućani imate potvrđenu koronu i blage do umerene simptome korone, i nije vam potrebna hospitalizacija, koje su preporuke za kućno lečenje i šta da radite da se osećate bolje?
U avgustu ove godine, Svetska zdravstvena organizacija objavila je smernice za kućno lečenje obolelih od covid-19 u kućnim uslovima. Članak je prvenstveno namenjen zdravstvenim radnicima koji brinu o pacijentima u njihovim domovima, ali neke od smernica možemo i sami da iskoristimo.
Organizacija kod kuće
Na prvom mestu, mere sprečavanja i suzbijanja infekcije koje možemo da primenimo u kući su:
- Provoditi vreme u kući u prostoriji koja može lako da se provetrava. Poštujte mere karantina i ne napuštajte kuću.
- Ukoliko se koriste klima uređaji, neophodno je redovno čišćenje i održavanje filtera.
- Korišćenje ventilatora treba izbegavati.
- Ograničiti broj ukućana na minimum, a ukoliko ste oboleli a možete sami da brinete o sebi, izolujte se maksimalno.
- Ukoliko živite sa ukućanima i nemate mogućnost potpune izolacije, trudite se da održavate distancu.
- Održavajte higijenu prostora redovno koristeći preporučene dezinficijense za površine.
- Redovno perite ruke, a za brisanje ruku koristite ubruse a ne peškir.
- Ne koristite iste čaše, šolje i pribor za jelo kao i vaši ukućani, i dezinfikujte sve nakon upotrebe.
Terapija
Što se tiče simptomatske terapije, ukoliko imate povišenu temperaturu, koristite lekove za snižavanje telesne temperature, kao što su paracetamol i lekovi iz grupe NSAIL na način koji će vam preporučiti lekar ili farmaceut.
Nikako ne prekoračujte preporučenu dozu. Nemojte da se utopljavate u ćebiće i džempere jer to može biti kontraproduktivno, već blago rashladite prostoriju u kojoj boravite i nosite komotnu odeću od prirodnih materijala.
Sa druge strane nemojte se ni previše raslađivati, odnosno nemojte se tuširati hladnom vodom iako ćete imati utisak da će vam prijati.
Za bolove u grlu koristite lozenge i prirodne preparate i lekovito bilje, kao što je na primer, blagi rastvor žalfije za ispiranje grla, ili ulje divljeg origana.
Ukoliko je prisutan kašalj, i antitusike (lekove protiv kašlja) koristite isljučivo na način koji vam propiše lekar ili farmaceut. Od prirodnih lekova za kašalj je dobra već poznata jagorčevina, beli slez i lorber.
Od suplemenata uzimajte vitamin C, cink, selen, vitamin D, beta-glukan. Konsultujte se sa farmaceutom koji preparat je najbolji i koje doze su vam neophodne. Unosite dovoljnu količinu tečnosti, i hranite se zdravo. Izbegavajte alkohol i cigarete. Spavajte dovoljno i odmarajte, i izbegavajte bilo kakav veći fizički napor dok se ne oporavite.
Svetska zdravstvena organizacija savetuje protiv uzimanja antibiotika u profilaksi korona virusa kod pacijenata sa blagim do umerenim simptomima i bez potvrđene bakterijske infekcije.
Ako vam se stanje pogorša, pravac kovid ambulanta
Neophodno je da pratite vaše simptome, i ukoliko dođe do bilo kakvog pogoršanja odmah se javite u dežurnu kovid ambulantu:
- temperatura raste i ne može da se spusti korišćenjem simptomatske terapije
- slabost i nemogućnost obavljanja dnevnih poslova
- otežano disanje
- pogoršanje kašlja
- bol u grudima
- stanje se ne poboljšava ni posle sedam dana od početka