Zdravstveni radnici već duže vreme ukazuju na povećani rizik kod osoba sa prekomernom težinom u vremenu pandemije novog koronavirusa. Prema novom istraživanju osobe koje imaju indeks telesne mase preko 30 u riziku su da dobiju teže forme bolesti nastale novim koronavirusom. Broj hospitalizovanih osoba uvećava se za 113 posto, potreba za intezivnom negom je veća za 74 posto, a smrtnost je uvećana čak 48 posto!
Zdravstveni problemi koje izaziva gojaznost već su dovođene u vezu sa komplikacijama koje nastaju kao posledica kovida 19. Neki od njih su hipertenzija, srčani problemi, dijabetes tip 2, kao i hronični problemi sa jetrom i bubrezima. Metaboličke promene koje izaziva gojaznost takođe doprinose težem oboljevanju, jedna od njih je i insulinska rezistencija.
– Svi ovi faktori mogu da utiču na metabolizam imunih ćelija koje određuju kako će naše telo da reaguje na patogene kao što je SARS-CoV-2 koronavirus – rekla je koautorka studije Melinda Bek, profesorka nutricionizma na Gilingovoj školi za globalno javno zdravlje i dodaje: “Gojazni ljudi su skloni da imaju fizičke tegobe zbog kojih je borba protiv bolesti otežana, kao na primer opstruktivna apneja koja povećava rizik od plućne hipertenzije ili povećana telesna masa koja otežava intubaciju.”
Prethodni rad Melinde Bek pokazao je da vakcina protiv gripa ima manji efekat kod osoba sa prekomernom težinom. U slučaju potencijalne vakcine protiv kovida 19 kaže da još uvek ne može da pretpostavi kakav će efekat imati gojaznost.
Oko 40 posto amerikanaca ima prekomernu težinu. Izolacija, rad od kuće i nedostatak fizičke aktivnosti dodatno su uticali da nezdravi način života uzme maha. Zato je sve veći broj apela da se kreiraju održivi programimi koji bi podstakli zdraviji način života i neophodnu fizičku aktivnost.