Najnovija studija istraživačkog centra Riken u Kobeu, sprovedena uz podršku Vlade Japana i objavljena krajem septembra, pokazuje da štitnici za lice ne zaustavljaju širenje covid 19 ukoliko se uz vizir ne nosi i zaštitna maska.
Kako navode dnevnici New York Times i Guardian, vladin istraživački centar u Kobeu sproveo je studiju koristeći Fugaku, najbrži superkompjuter na svetu. Rezultati studije pokazali su da je skoro 100 odsto kapljica u vazduhu manjih od 5 mikrometara uspelo da zaobiđe plastične štitove, a oko polovina većih kapljica, veličine 50 mikrometara, ostalo je u vazduhu.
Makoto Tsubokura, vođa tima kompanije Riken, toplo preporučuje da se umesto plastičnih štitnika za lice koriste zaštitne maske za zaštitu lica od virusa.
– Sudeći prema rezultatima simulacije, nažalost, efikasnost štitnika za lice u sprečavanju širenja kapljica iz usta zaražene osobe je ograničena u poređenju sa maskama – izjavio je Tsubokura za Guardian.
On je rekao da oni kojima je savetovano da ne nose maske za lice, kao što su osobe sa respiratornim problemima ili mala deca, i umesto maski koriste štitnike za lice – to mogu da praktikuju, ali samo na otvorenom ili u dobro provetrenim zatvorenim prostorima. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti takođe su preporučili da se za zaštitu od korone nose platnene maske za lice, a ne štitnici.
Odličan tekst, potrebno nam je što više ovakvih informacija. Narod je baš neobrazovan kada je korona u pitanju, a čini se i da ih baš briga…