Prema najnovoj studiji spreovedenoj u Španiji, 8 od 10 pacijenata sa covid 19 koji su završili na respiratoru ustanovljen je nedostatak vitamina D, prenose svetski mediji.
Pacijenti sa nižim nivoima vitamina D imali su i povišene serumske nivoe inflamatornih markera kao što su feritin i D-dimer. Takođe su ustanovili da su nivoi vitamina D bili niži muškaraca nego kod žena.
Autori studije posebno su bili zainteresovani za proučavanje vitamina D jer postoje dokazi koji ukazuju na to da on igra ulogu u infekciji korona virusom. Vitamin D je hormon koji proizvode bubrezi, a koji kontroliše koncentraciju kalcijuma u krvi i utiče na funkciju imunološkog sistema.
Nedostatak vitamina D takođe je povezan sa bolestima srca, dijabetesom, rakom i multiple sklerozom.
Mnoge studije ukazuju na blagotvorno dejstvo vitamina D na imuni sistem, posebno u pogledu zaštite od infekcija.
– Jedan pristup je identifikovanje i otklanjanje nedostatka vitamina D, posebno kod visokorizičnih osoba kao što su starije osobe, pacijenti sa komorbiditetima i osobe na kućnoj nezi. Oni su osetljiva populacija za oboljevanje od Covid 19. Treba preporučiti lečenje vitaminom D kod obolelih od covid 19 koji imaju nizak nivo vitamina D, jer bi ovaj pristup mogao blagotvorno da utiče na mišićno-skeletni i imuni sistem – rekao je dr Hernandez.
Prema studiji, takođe postoje ubedljivi dokazi za povezanost između niskog nivoa vitamina D i infekcija poput gripa, HIV-a i virusa hepatitisa C.