KAFA – Coeffea arabica
Kafa se gaji u svim tropskim krajevima, najviše u Južnoj Americi. Brazil je najveći proizvođač kafe u svetu. Sirova kafa se ne upotrebljava, već samo pržena. U kafi ima kofeina, tanina i drugih sastojaka. Kofein deluje kao stimulans centralnog nervnog sistema, pojačava fizički i umni napor, otklanja zamor i sanjivost, povoljno deluje na rad srca i bubrega. U većim dozama kafa je škodljiva.
Lekovita svojstva
Samlevena kafa leči opekotine od vrele vode kad se njome pospu sva oprljena mesta dva puta na dan.
Kafa leči tako brzo i dobro i rane na stoci, a kod konja naboj (oštećenje mekog tikva kopita) i bagu (oboljenje zglobova), koja je vrlo opasna bolest. Ako je naboj ili druga rana zagnojena, treba oprljiti vrelim gvožđem ili iseći svo meso gde je doprlo za paljenje pa nasuti po celoj rani dovoljno debelo sitne kafe i ostaviti dobro privezanu, obloživši je sa rečenim oblogom. Gde ima dlake, kose i krvi, treba mesto ostrići i čistom toplom vodom isprati pa onda posipati i oblagati. Ali razvoj medicinske nauke uveo je u upotrebu bolje i sigurnije lekove.
Kafa leči one koji se otruju kukutom, bunikom, opijumom itd. Tad je treba pojesti po nekoliko kašika sitno utucane. Ona budi učmalu misaonost, kafa pridaje snagu za govor i dosetljivost. Kafa preseca bljuvanje (povraćanje). Ona čini uslugu i onim što pate od katara u crevima (kolitis).
Sitna kafa dobar je prašak za zube, a naročito ako se pomeša sa malo magnezijuma i utučenog praška školjke od ostrige. Ovaj zubni prašak otklanja rđav zadah iz usta, čuva zube od kvarenja, meso od truljenja i ispoljava prijatan miris.
Ne treba zaboraviti da za ovakvu lekovitu celj treba kafu sam kupiti i uredno je ispržiti i utući ili samleti, jer teško je gde dobiti gotovu pravu kafu. U nju se meću razne primese koje nemaju tu lekovitu snagu. Savremena trgovina snabdeva potrošače raznim vrstama prave kafe sirovom, prženom i mlevenom stanju.