MASLAČAK – Taraxacum officinale
Poznat je i kao žućanik, žućanica, mlečić, mlečac, mlekača, mleč, veri njača, popina pogačica, talijanska salata. Maslačak ima lišće skupljeno u rozetu koja je polegla po zemlji. Nema stabla. Koren je vretenast, mesnat, mek i mlečan. Lišće je po površini glatko, duguljasto i po obodu isečeno na trougaone režnjeve.
Lekovita svojstva
Koren maslačkov kad se usecka sitno u čašu vode ili rakije, i ukupno s vodom jutrom rano naštinu popije, otvara apetit i jača organizam. Ako je koren veliki, dovoljno je useckati polovinu za jedan napitak, a kad je mali, onda ceo. Ovo leči ne samo nejelost, i tromost, nego i bolest stomaka i creva. Koren maslačka može se osušiti i čuvati u zimsko doba, a za proletnja, letnja i jesenja doba treba upotrebljavati presan.
Maslačak pomaže još i protivu bolesti u stomaku i crevima, u plućima i crnoj džigerici, a tako isto leči i šuljeve, pa onda još i hipohondriju, bledilo, i mnoge druge bolesti. Radi lečenja tih bolesti treba piti sok maslačkov pomešan sa odvarom od mesa, tj. sa vodom u kojoj je meso obareno. Sok ovaj iscedi se iz utučene trave i korena maslačkova, ali to treba da bude u proleće dok je najsočnija.
Kome je ugodnije nek pije odvar maslačka, dnevno po tri-četiri puta po čašicu vinsku. Odvar ovaj sprema se ovako: Uzvari dobro jedan litar vode u čistom zemljanom sudu, pa stavi onda u njega jednu šaku maslačka – lišća i korena. Ostavi da odstoji 1 sat i više, posle procedi i pij kao što je rečeno.