Pandemija korona virusa nametnula je mnoga pravila ponašanja, pre svega obavezno nošenje maske koje su počele da nam izazivaju maskne. Dugotrajno nošenje maske može da izazove određena kožna oboljenja, iritacije koje zahtevaju lečenje ili savet dermatologa. Ovaj problem iritirane kože kod odraslih osoba kojima od maski počinju da izlaze akne, dobio je naziv maskne. Dr Isidora Andrejić Sbutega, dermatovenerolog, objašnjava šta su maskne i savetuje kako da održavate kožu lica zdravom, čistom i negovanom.
– Prilikom nošenja maske može doći do upalnog procesa kože u vidu crvenila, perutanja i peckanja ili pak do pojave akni ili gnojanica. Kod osoba gde već postoji dermatološki problem na licu, nošenjem zaštitne maske može doći do pogoršanja stanja kože. Suva i koža sklona alergijama sklona je ekcemima, tako da kod ovih osoba najčešće dolazi do njihove pojave ili nekog oblika dermatitisa, dok se kod masne kože javljaju akne – kaže za portal eKlinika dr Isidora Andrejić Sbutega, dermatovenerolog.
1. Svakodnevno čistite i vlažite lice
Nežna nega kože lica može da spreči probleme. Prilikom pranja lica koristite blago sredstvo za čišćenje bez mirisa. Nanesite hidratantnu kremu pre i posle nošenja maske, posebno ako imate suvu ili osetljivu kožu.
– Nakon odlaganja maske , neophodno je očistiti lice blagim sredstvom za čišćenje i mlakom vodom i nakon toga naneti kremu za lice, zavisno od tipa kože. Suvoću možete da sprečite odgovorajućim hidratantnim kremom formulisanim za vaš tip kože – savetuje dr Andrejić Sbutega. Kada birate hidratantnu kremu za masnu kožu ili onu sa aknama, naš dermatolog savetuje da koristite gel-hidratantnu kremu, losion za normalnu ili kombinovanu kožu.
2. Zaštitite usne vazelinom
– Pored nege lica važna je i nega usana. Sušenje i pucanje usana možete da sprečite nanošenjem vazelina na usne i to nakon pranja lica, pre nego što stavite masku i pre spavanja – Dr Isidora Andrejić Sbutega.
3. Nosite minimalno šminke pod maskom
Šminku i puder trebalo bi izbegavati ispod maske jer može dodatno zatvoriti pore i lakše dovesti do iritacije kože.
– Ako je šminka neophodna, koristite samo proizvode označene sa „nekomedogeni“ ili „bez ulja“ – kaže naša sagovornica.
4. Izbegavajte nove proizvode koji mogu da iritiraju vašu kožu
Nošenje maske, čak i kratko vreme, može da učini kožu osetljivijom. Dr Andrejić Sbutega savetuje da izbegavate nove proizvode za negu kože koji mogu da iritiraju vašu kožu. Izbegavajte da po prvi put probate hemijski piling ili retinoid. Retinoidi mogu da iritiraju vašu kožu. Zato ako koristite retinoid, odnosno retinol, nanesite ga pred spavanje i ne povećavajte količinu koju nanosite.
5. Koristite manje preparata za negu kože ako vam lice postane nadraženo
Kad lice prekrijete maskom, neki proizvodi za negu kože koje ste koristili u prošlosti mogu da iritiraju vašu kožu. Ako se to dogodi, smanjite korišćenje proizvoda koji mogu da iritiraju kožu, odnosno ne koristite preparate sa salicilnom kiselinom, retinolom, i nemojte da nanosite losion nakon brijanja.
6. Nosite odgovarajuću masku
– Ukoliko osoba nije izložena velikom epidemiološkom riziku za kožu lica svakako su bolje pamučne maske – kaže dr Andrejić Sbutega. Potražite maske koje su udobne, mekane, izrađene od prirodne i prozračne tkanine, poput pamuka ili svile. Potrebno je da njom prekrijete deo preko nosa do ispod brade i da sa strane tkanina bude potpuno zategnuta. Poželjno je da tkanina sa unutrašnje strane deluje meko ako imate osetljivu kožu, a pamučni materijal poželjan je sa unutrašnje strane maske ako imate akne ili masnu kožu. Ako se maska previše zategne ili klizi po vašem licu, to može da iritira vašu kožu. Izbegavajte sintetičke tkanine, poput najlona, poliestera i rajona. Verovatnije je da će iritirati vašu kožu i prouzrokovati oštećenja.
7. Pravite pauzu od maske po 15 minuta nakon svaka 4 sata
Zdravstveni radnici na frontu pandemije koronavirusa otkrili su da ovo pomaže da spase njihovu kožu. Naravno, uklanjajte masku samo kada je to sigurno i nakon pranja ruku. Masku možete da skinete napolju , na sigurnoj udaljenosti od ljudi, kada ste sami u automobilu ili kod kuće.
8. Operite maske od platna
– Mnoge zdravstvene organizacije sada preporučuju da nakon svake upotrebe perete pamučnu masku. Pranjem se takođe uklanjaju nečistoće i ćelije kože koje se nakupljaju unutar maske, što bi moglo dovesti do problema sa kožom. Platnenu masku možete oprati u veš mašini ili ručno, samo sledite uputstva za pranje na svakoj maski. Perite maske u vrućoj vodi ili ih iskuvajte, osim ako uputstva ne govore drugačije. Koristite hipoalergenski deterdžent za veš, bez mirisa. Nakon pranja maske, proverite njen oblik. Ako maska više ne pristaje čvrsto i udobno, manje vas štiti – naglašava dr Isidora Andrejić Sbutega.
9. Nastavite lečenje koje vam je preporučio dermatolog
Ako imate akne, rozaceu ili neki drugi dermatološki problem, posebno je važno da sledite svoj plan lečenja. Nikako ne bi trebalo da svoj osnovni dermatološki problem zapostavite i ne lečite. Ova pravila nege mogu da pomognu da se vaše stanje bolje kontroliše i leči.