Srce svinje transplantacijom je dobio Lawrence Faucette (58), drugi pacijent na svetu, nad kojim je primenjena ksenotransplantacija u University of Maryland Medical Center. Nakon drugog presađivanja srca svinje u telo čoveka, čime se nastavlja značajan napredak u oblasti ksenotransplantacije, hirurzi-naučnici sa University of Maryland Medical Center napravili su opsežnu analizu drugog pacijenta na svetu koji je dobio genetski modifikovani svinjski organ.
Ksenotransplantacija je procedura kada se neljudske, odnosno životinjske ćelije, tkiva ili organi koriste za lečenje zdravstvenih stanja kod ljudi. Poznato je da je ljudima potrebno mnogo više organa za transplantaciju nego što je dostupno a zbog tog nedostatka dnevno umire mnogo ljudi širom sveta. Stručnjaci navode da je pronalaženje drugih izvora organa ključno za spasavanje života ljudi.
Lawrence Faucette dobio je svinjsko srce 2023. godine s obzirom na to da je došao na lečenje srčane insuficijencije u završnoj fazi. Živeo je 40 dana pre nego što je odlučio da se odrekne dodatnog lečenja jer se pokazalo da transplantacija neće biti uspešna budući da su počeli da se javljaju simptomi odbijanja životinjskog organa. Izveštaj koji dokumentuje uvide stečene iz iskustva gospodina Faucettea, kao drugog primaoca ksenotransplantacije srca u svetu, objavljen je u časopisu Nature Medicine.
U radu se dokumentuju početni znaci odbacivanja genski uređenog svinjskog srca na prvoj biopsiji obavljenoj oko dve nedelje nakon operacije. Izvrštaj pruža važne lekcije i potencijalne nove puteve napred dok se hirurzi za ksenotransplantaciju pripremaju za predstojeća klinička ispitivanja u godinama koje dolaze.
– Napravili smo još jedan važan korak napred u potrazi za rešavanjem globalne nestašice donorskih srca i još jednom smo otkrili da je svinjsko srce pokazalo odličnu sistolnu i dijastolnu funkciju tokom prvih nedelja nakon transplantacije – izjavio je vođa i prvi autor studije dr Bartley P. Griffith, koji je hirurški transplantirao srce svinje i prvom i drugom pacijentu u University of Maryland Medical Center, inače ugledni profesor za transplantacione hirurgije i klinički direktor programa za ksenotransplantaciju srca na University of Maryland Medical Center.
Zahvaljujući hrabrosti gospodina Faucettea i njegove porodice, istraživači navode da imaju jasniju sliku modifikacija koje mogu da naprave kako bi postigli dugoročni uspeh. Faucette je imao srčanu bolest u završnom stadijumu i smatrano je da ne ispunjava uslove za tradicionalnu transplantaciju ljudskog srca zbog svoje postojeće periferne vaskularne bolesti i komplikacija sa unutrašnjim krvarenjem. Ova transplantacija je bila jedina dostupna opcija za njega, koji je bio suočen sa gotovo sigurnom smrću od srčane insuficijencije.
– Duboko smo zahvalni što smo stekli iskustva, ne samo zbog onoga što smo naučili, već i zbog svedočenja o snazi i milosti naša dva pacijenta i njihovih porodica. Njihova žrtva dala je ključni naučni uvid u to kako mi i drugi treba da nastavimo da učimo kako da sprečimo neuspeh grafta u budućim transplantacijama – istakao je dr Muhammad M. Mohiuddin, jedan od vođa studije i profesor hirurgije na UMSOM i predsednik International Xenotransplantation Association.
Kroz svoju studiju, autori su utvrdili da ovaj slučaj naglašava potrebu za kontinuiranim istraživanjem kako bi se prevazišli izazovi kao što je odbacivanje posredovano antitelima. Uprkos odabiru pacijenta sa niskim već postojećim antitelima protiv svinja, tim za transplantaciju je otkrio porast ovih antitela, što je izazvalo oštećenje srca i na kraju dovelo do otkazivanja grafta. Dalje transplantacije mogu da zahtevaju agresivnije iscrpljivanje i supresiju ovih antitela. Ova istraživanja su dodatno razradila uticaj drugih imunološki posredovanih mehanizama na neuspeh transplantata.
– Uprkos zastojima u vezi sa imunološkim odbacivanjem nakon nekoliko nedelja, ksenotransplantacija i donacija živih organa ostaju naši najdostupniji i najizvodljiviji putevi ka održivoj dostupnosti organa kako bi se zadovoljile potrebe populacije koja stari. Naši lekari-naučnici nastavljaju da rade na boljem razumevanju kako da spreče odbacivanje svinjskih organa uprkos agresivnoj imunosupresiji i ranim uspešnim hirurškim i hemodinamskim ishodima – naglašava dr Mark T. Gladwin, profesor i dekan University of Maryland Medical Center.
Naučnici ističu da nastavljaju i dalje da uče kako bi ksenotransplantaciju približi kliničkoj stvarnosti, a na tom putu su im njaviše pomogla dva pacijenta kojima je presađeno srce svinje.
– Uvidi stečeni na slučaju pacijenta Lawrence Faucettea, zajedno sa saznanjima našeg prvog primaoca transplantacije svinjskog srca, služe kao svetionik koji vodi našu tekuću potragu za prevazilaženjem prepreka u ovom medicinskom napretku. Nastavljamo da budemo inspirisani gospodinom Faucetteom, ne samo njegovom željom da unapredi nauku o ksenotransplantaciji, već i zahvalnošću koju je izrazio članovima UMMC tima koji su brinuli o njemu – istakao je dr Bert W. O’Malley, direktor University of Maryland Medical Center.