Svetski dan zdravlja se tradicionalno obeležava 7. aprila, na dan kada je 1948. godine osnovana Svetska zdravstvena organizacija (SZO). Ovaj dan je više od simbolike – to je prilika da se ceo svet ujedini oko jedne važne zdravstvene teme. Ove godine, fokus je na najranijim trenucima života: zdravlju majki i novorođenih beba.
Tema za 2025: „Zdrav početak – budućnost puna nade”
Tema za 2025. godinu pokreće celogodišnju kampanju usmerenu na sprečavanje smrti koje se mogu izbeći – kako kod trudnica, tako i kod novorođenih beba. SZO poziva sve – od vlada do pojedinaca – da se aktivno uključe u podizanje svesti, edukaciju i unapređenje zdravstvenih sistema.
Cilj je da svaka trudnoća i svaki porođaj budu bezbedni, da svaka žena dobije adekvatnu podršku pre i posle rođenja deteta, i da svaka beba ima šansu da preživi i napreduje.
Zdravlje koje počinje rođenjem – brojevi koji opominju
Prema podacima SZO, skoro 300.000 žena godišnje izgubi život zbog komplikacija u trudnoći ili na porođaju. Više od 2 miliona beba umre u prvom mesecu, a još oko 2 miliona se rodi mrtvo. To znači da svakih 7 sekundi jedna majka ili beba izgubi život – i to u većini slučajeva zbog nečeg što je moglo da se spreči.
U 19. veku mađarski lekar Ignaz Semmelweis otkrio je da jednostavno pranje ruku sapunom i vodom može spasiti živote porodilja. Iako mu u to vreme nisu verovali, danas znamo da je bio ispred svog vremena. Ova jednostavna praksa spasla je milione žena. I dalje je aktuelna: osnovna higijena, edukacija i dostupna nega su ključni faktori koji prave razliku.
Zašto je važno da obeležimo Svetski dan zdravlja?
Obeležavanjem ovog dana:
- Skreće se pažnja na najosetljivije među nama – majke i bebe.
- Podsećaju se zdravstveni sistemi da su dostupnost, edukacija i pravovremena nega osnova ljudskog prava na zdravlje.
- Podržavaju se porodice širom sveta koje se suočavaju s izazovima trudnoće, porođaja i postporođajnog perioda.
- Svetski dan zdravlja nas uči da je zdravlje osnov svega – bezbedan početak života znači zdravije društvo u celini.
Šta svako od nas može da uradi 7. aprila?
- Informišite se i podelite informacije – Objasnite drugima važnost prenatalne i postnatalne nege. Jedna objava na društvenim mrežama može dopreti do nekog kome je potrebna podrška.
- Podržite trudnice i porodilje u svojoj okolini – Pitajte kako im možete pomoći. Nekad je razgovor i razumevanje već ogromna podrška.
- Podsetite se važnosti higijene i prevencije – Pranje ruku, edukacija o dojenju, pravilna ishrana tokom trudnoće – male stvari čine veliku razliku.
- Podelite svoju priču – Ako ste majka, babica, lekar, sestra – vaše iskustvo može inspirisati druge.