Ubod stršljena obično izaziva blage simptome poput svraba, izdignutog i toplog područja kože gde se ubod dogodio, međutim čovek može da doživi alergijsku reakciju koja zahteva hitnu medicinsku pomoć. Stršljeni su insekti iz porodice osa, dugi oko 2,5 cm, imaju žute pruge koje su u kontrastu sa tamnim telima. Otrov stršljena sadrži histamin koji može izazvati teške alergijske reakcije kod ljudi. Njihova gnezda mogu da budu u blizini naselja ili u prirodi, na primer u raspadnutom drveću ili u žbunju. Stršljeni su skloniji ubodu kada se osećaju ugroženo, a jedan stršljen može da ubode jednom ili više puta. Kada se stršljeni roje mogu da izazovu desetine ili stotine uboda. Zanimljivo je da samo ženke stršljenova mogu da ubodu.
Ubod stršljena uglavnom možemo sami da lečimo, ali trebalo bi potražiti hitnu medicinsku pomoć ako su simptomi ozbiljni. Većina uboda stršljena izaziva blage simptome. Međutim, moguća je alergijska reakcija, infekcija ili ozbiljniji zdravstveni problemi. Generalno, ubod stršljena utiče samo na područje gde se ubod desio. Simptomi mogu da traju nekoliko sati ili do jednog dana.
Blagi simptomi su:
Anafilaksa i druge alergijske reakcije
Alergijska reakcija nakon uboda stršljena može da dovede do ozbiljnijih simptoma ili čak anafilakse. To je zato što otrov stršljena sadrži histamine koji mogu izazvati alergijske reakcije. Anafilaksa je veoma ozbiljno i po život opasno stanje, a prepoznaje se po simptomima kao što su:
Ubodi stršljena koji izazivaju alergijsku reakciju ili anafilaksu zahtevaju hitnu medicinsku pomoć. Ako znate da ste alergični na ubode i nosite olovku sa epinefrinom (Epi-Pen), odmah je upotrebite ubrizgavanjem u butinu.
Anafilaksa se može javiti brzo i može da bude fatalna za kratko vreme. Obavezno potražite hitnu medicinsku pomoć ako osetite ove simptome. Anafilaksa takođe može zahtevati intubaciju i drugi medicinski tretman kao što su steroidi i infuzija. Obavezno pozovite hitnu pomoć ako neko doživi anafilaksu nakon uboda stršljena.
Teški i dugotrajni simptomi
Možda ćete osetiti simptome koji nisu ni blagi ni rezultat anafilakse. Treba pratiti sve one koji traju duže od jednog dana, kao i one koji se vremenom pogoršavaju. Pored toga, ubod u blizini nazalnih prolaza, usta i grla može da dovede do ozbiljnih problema. Simptomi koji ne nestaju nakon nekoliko sati ili dana treba tretirati malo agresivnije. Možda će biti potreban lek kao što je steroid da bi se smanjila upala.
Studija koja je ispitivala simptome sredovečnog muškarca, kojeg je samo jednom ubo stršljen, pokazala je da se otok pojavio duž cele desne strane tela, kao i plikovi na rukama i nogama. Bilo je potrebno nedelju dana da se čovek leči u bolnici kortikosteroidima i antihistaminicima.
Višestruki ubodi stršljena mogu da izazovu više simptoma i mogu da budu opasni po život jer je moguće da ubodi dovedu do srčanog udara, otkazivanja organa ili drugih zdravstvenih stanja.
Kada je reč o blagim simptomima u većini slučajeva čovek može sam da leči ubod stršljena:
Ukoliko ste upoznati da u postoji najezda stršljena zaštitite se odećom kada ste na otvorenom i koristiti repelent protiv insekata. Pored toga, odeća jarkih boja može da privuče stršljene više od odeće tamne ili neutralne boje. Takođe, nemojte da paničite.