Zdravlje

Mogući razlozi zbog kojih se budimo sa otečenim rukama

Priredio/la: V.St.

Buđenje s otečenim rukama može biti posledica artritisa ili položaja tokom spavanja, ali i određenih zdravstvenih stanja poput problema s bubrezima

Ako se budite s otečenim rukama, postoji više mogućih uzroka. Ovo je, kako lekari kažu, sedam najčešćih potencijalnih razloga i opcije lečenja za svaki od njih.

1. Artritis

Ako imate artritis, zapaljenje zglobova može uzrokovati otečene ruke ujutru. Različite vrste artritisa mogu dovesti do ovog problema, uključujući:

  • Osteoartritis – poznat i kao degenerativna bolest zglobova, utiče na hrskavicu između zglobova.
  • Reumatoidni artritis – autoimuni poremećaj koji pogađa zglobove i druge delove tela.
  • Cervikalna spondiloza – često stanje povezano sa starenjem koje pogađa zglobove vratne kičme, što može uzrokovati bol i oticanje prstiju.

Lečenje: Fokus je na ublažavanju simptoma i poboljšanju funkcije zglobova.

2. Trudnoća

Tokom trudnoće, telo proizvodi oko 50% više tečnosti i krvi, što može izazvati oticanje ruku, gležnjeva i stopala.

Lečenje: Ovo stanje obično nije razlog za zabrinutost, ali se treba konsultovati s lekarom jer može ukazivati na povišen krvni pritisak ili visok nivo proteina u krvi. Preporuke uključuju smanjenje unosa soli i povećanje unosa vode.

3. Sklerodermija

Sklerodermija je autoimuna bolest koja pogađa vezivno tkivo. Rani simptom su otečene ruke i prsti ujutru, povezani s nedostatkom aktivnosti mišića tokom noći.

Lečenje: Cilj lečenja je ublažavanje simptoma, usporavanje progresije bolesti i sprečavanje komplikacija. Lekari obično preporučuju antiinflamatorne lekove i radnu terapiju.

4. Problemi s bubrezima

Oticanje ekstremiteta može biti posledica zadržavanja tečnosti. Ako bubrezi ne funkcionišu pravilno, otečene ruke mogu biti znak upozorenja.

Lečenje: Ako se oticanje javlja uz simptome poput umora, otežanog disanja i mentalne konfuzije, obavezno se obratite lekaru za detaljnu dijagnozu.

5. Sindrom karpalnog tunela

Prekomerna upotreba zgloba može dovesti do ovog stanja. Ako ne nosite udlagu (ortozu) tokom spavanja, nepravilni položaji zglobova mogu uzrokovati oticanje ruku ujutru.

Lečenje: Cilj terapije je smanjenje pritiska na medijalni nerv i ublažavanje simptoma kao što su bol, trnjenje i slabost u ruci i šaci i često je preporuka nošenje udlage tokom noći.

6. Ishrana

Visok unos natrijuma može biti uzrok pojave otečenih ruku ujutru. Kada unosite previše natrijuma putem hrane (najčešće soli), telo zadržava dodatnu količinu vode kako bi održalo ravnotežu elektrolita. Ovo zadržavanje tečnosti može dovesti do oticanja, posebno u ekstremitetima kao što su ruke, šake i stopala.

Lečenje: Smanjite unos soli, poećajte unos vode, kalijuma i vežbajte.

7. Loš položaj tokom spavanja

Ako spavate na rukama ili pretežno na jednoj strani tela, to može izazvati oticanje.

Lečenje: Menjajte položaj spavanja tokom noći.

Postoji više uzroka zašto se ujutro budimo sa otečenim rukama.  Dok su neki lako rešivi, drugi zahtevaju pomoć lekara. Ako su otečene ruke učestala pojava ili su praćene drugim simptomima, obavezno se obratite lekaru.

Napomena: Ovaj tekst je informativnog karaktera i ne zamenjuje savet lekara. U slučaju bilo kakvih nedoumica, obratite se svom lekaru
Pre peruzimanja teksta sa našeg sajta obavezno pročitajte USLOVE KORIŠĆENJA. Posebno obratite pažnju na član 6. i 8.2.