Opekotine po licu, povrede prstiju šake, a nekada i cele šake, posledice su korišćenja petardi. Te povrede su najčešće od polovine decembra do kraja januara, odnosno u vreme novogodišnjih i božićnih praznika.
Upravnik Klinike za dečju hirurgiju Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine specijalista plastične i rekonstruktivne i dečje hirurgije profesor dr Miloš Pajić kaže kako svake godine tokom ovih praznika imaju pacijente sa povredama nastalim od petardi.
– Za novogodišnje praznike imamo povećan broj pacijenata sa povredama nastalim od korišćenja petardi. Najčešće su to opekotinske povrede, povrede po tipu eksplozivnih rana koje mogu da rezultiraju amputacijom dela ili kompletnih prstiju, nekad i cele šake – kaže dr Pajić.
Kako navodi, najčešće povređene regije su šake i lice, a ređe opekotine prednjeg trbušnog zida, koje nastaju kad se petarda stavi u džep.
– Poslednjih godina imamo manje dece sa ovakvim tipom povreda, a povećan je broj povreda kod odraslih, odnosno roditelja. Stoga apelujemo na roditelje da edukativno deluju na decu – istakao je dr Pajić.
Tokom ovih praznika obično imaju desetak dece sa povredama od petardi i to uglavnom tinejdžera.
– Najlakši tip povreda su površinske opekotine, a najteže amputacije prstiju, a nekada i cele šake. Najteže povrede su amputacije, jer je to trajni invaliditet – objašnjava dr Pajić.
Težina povreda zavisi od tipa ekplozivne naprave. Kada su u pitanju povrede lica, može da dođe i do povrede oka, pa čak i da ostanu bez oka.
– U zavisnosti od težine povreda deca obično ostaju u bolnici dan, dva, a ukoliko je u pitanju amputacija, onda boravak u bolnici bude i po nekoliko nedelja – napomenuo je dr Pajić.
Korišćenje petardi često je povezano sa osećajem uzbuđenja, zabave i obeležavanjem praznika. Prema psiholozima, ova navika ima korene u nekoliko aspekata ljudske psihe. Prvo, eksplozije i svetlosni efekti podstiču adrenalinski odgovor, koji kod mnogih izaziva osećaj euforije. Drugo, petarde se tradicionalno povezuju sa slavljem i stvaranjem atmosfere veselja, što doprinosi njihovoj popularnosti.
Za decu i tinejdžere, upotreba petardi često nosi i element rizika koji testira granice, pružajući osećaj moći i kontrole nad situacijom. Međutim, psiholozi upozoravaju da je važno edukovati mlade o opasnostima, jer impulsivnost i sklonost ka avanturi mogu dovesti do ozbiljnih povreda. Sa stanovišta društvenih normi, petarde se u nekim sredinama doživljavaju kao deo tradicije, čineći ih skoro „obaveznim“ za praznike, što dodatno otežava njihovo izbegavanje.
Znajući sve ovo, pokušajmo da uživamo u praznicima bezbedno i bez petardi.