Povećanje telesne težine za žene sa novodijagnostikovanim invazivnim rakom dojke dovodi se u vezu sa rizikom od srčane insuficijencije, tvrde naučnici sa University of Pennsylvania u Filadelfiji. Istraživački rad naučnika sa ovog univerziteta objavljen je ovog januara na platformi JAMA Oncology.
Kako bi se uvidelo kako povećanje telesne mase istraživanje obuhvatilo 43.717 žena sa novodijagnostikovanim invazivnim rakom dojke
Dr Wonyoung Jung iz Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania i njegove kolege ispitali su vezu između promena težine i rizika od srčane insuficijencije nakon razvoja karcinoma dojke. Istraživanje je rađeno na osnovu baze podataka Nacionalne službe zdravstvenog osiguranja Republike Koreje. U ovoj nacionalnoj kohortnoj studiji, povećanje telesne težine nakon dijagnoze bilo je u vezi sa povećanim rizikom od srčane insuficijencije nakon razvoja raka dojke, pri čemu je rizik eskalirao zajedno sa znatno većim povećanjem telesne težine. Grupa ispitanica obuhvatila je 43.717 žena sa novodijagnostikovanim invazivnim rakom dojke bez prethodne srčane insuficijencije, pre ili u roku od jedne godine od dijagnoze karcinoma. Promena težine procenjena je na osnovu skrininga pre (0 do 2. godine) i posle (0,5 do 2,5 godine) dijagnoze raka dojke i klasifikovana je na osnovu procentualnih promena.
Može li rak dojke da utiče na srce
Žene kod kojih je dijagnostikovan rak dojke imaju veći rizik od razvoja kardiovaskularnih komplikacija, kao što su srčana insuficijencija, srčani udari i hipertenzija. Postoji nekoliko faktora koji doprinose tome:
Efekti lečenja: Neki tretmani za rak dojke, kao što su određeni lekovi za hemoterapiju i terapija zračenjem, mogu da imaju štetne efekte na srce i krvne sudove. Ovo stanje poznato je kao kardiotoksičnost – oštećenje ili disfunkcija srčanog mišića uzrokovana lekovima ili tretmanima. Prepoznavanje znakova kardiotoksičnosti je ključno za ranu intervenciju i lečenje. Simptomi mogu uključivati kratak dah, bol ili nelagodnost u grudima, umor, otok i nepravilan rad srca.
Zajednički faktori rizika: Rak dojke i kardiovaskularne bolesti dele zajedničke faktore rizika, uključujući gojaznost, pušenje, fizičku neaktivnost i lošu ishranu. Rešavanje ovih faktora rizika kroz modifikacije načina života može da smanji rizik od obe bolesti.
Hormonski faktori: Estrogen, hormon koji igra ključnu ulogu u razvoju raka dojke, takođe može da utiče na kardiovaskularni sistem. Žene koje su podvrgnute hormonskoj terapiji za rak dojke mogu da dožive promene u nivou holesterola i krvnog pritiska, što može da doprinese kardiovaskularnim komplikacijama.
Značajno povećanje telesne težine dodatno uvećava rizik od kardiovaskularnih oboljenja
Osim što je zabeležen gubitak težine kod određenog broja ispitanica, kao i uspešno održavanje telesne težine tokom bolesti, ali je kod više od 10 odsto žena zabeleženo značajno povećanje telesne težine. Nakon prilagođavanja kardiovaskularnih faktora rizika, lečenja karcinoma i sociodemografskih faktora, povećanje telesne težine do 10 procenata bilo je dovedeno u vezu sa povećanim rizikom od srčane insuficijencije, a više od 10 odsto povećanja telesne težine ima veze sa daljim uvećanim rizikom u poređenju sa osobama koje održavaju težinu tokom prosečnog praćenja od 4,67 godina. Istraživači navode da nije primećena veza gubitka težine sa rizikom od srčane insuficijencije.
– Rezultati istraživanja naglašavaju važnost efikasne intervencije što se tiče telesne težine u onkološkoj nezi pacijenata sa rakom dojke, posebno u prvih nekoliko godina nakon dijagnoze, kako bi se zaštitilo kardiovaskularno zdravlje – navode autori istraživanja.