– Bolovi u vratu nisu samo fizički problem – oni utiču na našu svakodnevicu, produktivnost i kvalitet života – kaže dr Katarina Ljubinković na početku današnjeg ePodcasta.
Bolovi u vratu zbog svakodnevnih navika
U ovom ePodcastu saznaćete kako svakodnevne navike, kao što su sedenje za računarom ili nepravilno spavanje, mogu biti pravi izazivači ovih neprijatnosti. Kako to izgleda u praksi?
– Stres je jedan od glavnih okidača – u trenutku stresa telo automatski usvaja odbrambenu poziciju, što dovodi do napetosti mišića u vratu. Ako to postane navika, bolovi postaju hronični – objašnjava doktorka.
Zbog čega se još mogu javiti bolovi u vratu
Zašto su bolovi u vratu često povezani sa glavoboljama, nesvesticom ili čak vrtoglavicom? Da li to znači da je problem ozbiljniji nego što mislimo? Saznajte u ovom detaljnom razgovoru!
– Ako osećate stalnu napetost u vratu, to nije nešto što treba ignorisati. Važno je da se obratimo lekaru koji će nas naučiti kako da se pravilno držimo i pružiti odgovarajuće vežbe. Svi mi često zaboravimo kako da sedimo pravilno, ali uz male promene možemo napraviti veliku razliku – dodaje dr Ljubinković. Saznajte kako da prilagodite radno mesto, kako da sedite za računarom i spavate da biste smanjili rizik od bolova.
Masaža, da ili ne
Za one koji traže efikasna rešenja – masaže, fizikalne terapije i vežbe su samo neki od saveta
– Masaža može biti veoma efikasna, ali najvažniji je program prevencije. Kad nas nešto boli, često pomislimo da je dovoljna masaža, ali prava stvar je naučiti kako da sprečimo bol – kaže doktorka.
Mobilni telefoni i bolovi u vratu
Takođe, ne zaboravite i na štetan uticaj mobilnih telefona. Iako to možda ne primećujemo, „dugo držanje glave u savijenom položaju” može izazvati ozbiljne probleme. Dr Ljubinković predlaže da svoj telefon držite u visini očiju, kako biste smanjili opterećenje na vrat.
Tokom razgovora ćemo saznati i kako se povrede vrata, kao što su saobraćajne povrede, mogu manifestovati i kako ih prepoznati. Međutim, ako imate hronične bolove ili ste se prepoznali bilo koji od ovih simptoma, ne čekajte da bol postane nepodnošljiv. Pogledajte i poslušajte ceo ePodcast i saznajte kako da poboljšate kvalitet svog života!
Reč, dve o gostu ePodcasta
Dr Katarina Ljubinković diplomirala je na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde je završila i specijalizaciju iz fizikalne medicine i rehabilitacije 1995. godine. Tokom svoje karijere kontinuirano se usavršavala na brojnim međunarodnim edukacijama i seminarima, s posebnim fokusom na intraartikularne injekcije i kliničku mezoterapiju. Osnivač je i vlasnik specijalističke ordinacije „Dr Ljubinković“ u Beogradu, gde se uspešno bavi pored fizikalne i estetskom medicinom.