Slepo crevo ima svoju ulogu u imunološkom sistemu iako ga mnogi smatraju nebitnim, jer je tokom razvoja zakržljalo. Međutim, zbog njegove cevaste strukture, predstavlja odličan teren za razmožavanje bakterija koje normalno nastanjuju crevnu floru, što može da ima ključnu odbrambenu ulogu kod nekih crevnih infekcija, kao svojevrstan rezervoar „dobrih“ bakterija.
Odstranjivanje i poremećaj crevne flore
Akutna upala slepog creva, koja je praćena bolom, povišenom telesnom temperaturom i otežanim kretanjem, po pravilu se rešava odstranjivanjem ovog organa – apendektomijom.
Posle toga pacijent može da ima određene tegobe kao posledicu poremećene crevne flore, tako da upotreba probiotika može da bude od koristi u ovakvim stanjima. Apendektomija ne podrazumeva neophodnost uzimanja ovih supstanci redovno i trajno.
Slepo crevo (apendiks vermicularis) je crevuljak dužine oko osam centimetara i debljine oko sedam milimetara. U slepom crevu se „proizvode“ dobre bakterije i zasad je to jedina njegova poznata uloga. Kada se poremeti ravnoteža bakterija u slepom crevu, može da dođe do infekcije i pojave sluzi koja može da začepi spoj sa debelim crevom.
Jako poučno!Bravo!