Sve zmije, uključujući i otrovne, pokušaće da se sakriju od ljudi ili da pobegnu. Stručnjaci ističu da se zmija brani ujedom samo u slučaju krajnje nužde. To potvrđuje i statistika prijavljenih ujeda zmija koja beleži da su ujedi zadobijeni prilikom pokušaja hvatanja zmije ili njenog ubistva. Da do ujeda ne bi došlo, savet je – držite se na distanci!
Kada se nalazite na staništima zmija, poput visoke trave, kamenjara ili šume, svakako – budite na oprezu. Pazite gde stavljate ruke i noge i uvek nosite dugačke pantalone i duboke cipele ili čizme.
Evo nekoliko dodatnih saveta za zaštitu od ujeda zmija kada ste kod kuće:
– Po mraku krećite se sa baterijskom lampom na otvorenom
– Neka područje oko vašeg doma i dvorišta bude pokošeno i bez štetočina, ostataka i gomila drva. Drugim rečima, ne dozvolite da vaše dvorište postane mesto gde zmije mogu lako da nađu hranu, poput glodara, ili da se sakriju od predatora.
– Ne širite naftalin u svom dvorištu, on ne odbija zmije a može predstavljati opasnost za druge divlje životinje ili malu decu.
Bez obzira na broj prijavljenih ujeda, retko koji od tih ujeda dovede do smrti. Međutim, ugrizi zmija su bolni i zahtevaju medicinsku negu.
Znaci koji pokazuju da vas je ujela zmija su:
– Bol
– Mučnina i povraćanje
– Trzanje mišića
– Oticanje sa modricama
Ako vas je zmija ugrizla, verovatno će doći do otoka, zato skinite tesnu odeću ili nakit. Idite direktno u bolnicu radi medicinskog zbrinjavanja i protivotrova, ako je potrebno.
Sledeće radnje neće vam pomoći, a čak mogu i da pogoršaju stvari:
– Ne koristite steznike
– Nemojte rezati ranu niti pokušavati da isisavate krv
– Ne nanosite led
– Žrtvi ujeda zmije ne smeju se davati alkohol ili neke droge.
Takođe, lekari ne moraju da znaju kakva vrsta zmije vas ujela i od čega moraju da vas leče. Zato ne pokušavajte da je ubijete, zarobite ili fotografišete – samo je ostavite na miru.